Hlavní obsah

Jak vám může věda pomoct roztřídit ponožky

Je to pracný úkol – roztřídit a správně pospojovat všechny ponožky ve velké hromadě vypraného prádla. Zhusta vás přitom přepadne neodbytný pocit, že část ponožek zmizela, část záhadně přibyla a rozhodně není možné je spárovat dohromady. Nyní ovšem existuje algoritmus, který slibuje, že vás promění ve výkonný stroj na třídění ponožek, napsal zpravodajský server BBC News.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Lidé nejčastěji volí způsob, kdy vytáhnou z hromady prádla jednu ponožku a k ní se snaží najít partnera. Ale třídění touto metodou může být zdlouhavé; pokud tedy nejste majitelem pouze jednoho páru ponožek, což by bylo výhodné z hlediska třídění, ovšem o dost problematičtější s ohledem na osobní hygienu.

Přidání každého nového páru věci ztěžuje a komplikuje dvěma různými způsoby: Za prvé musíte roztřídit více ponožek. A za druhé každá ponožka, kterou se snažíte spárovat, plave ve velkém moři ostatních, dosud bezprizorných ponožek.

Dva páry zabere spárovat průměrně čtyřikrát déle než jeden pár. Pět párů potrvá 25krát déle a 100 párů 10 000krát déle, uvádí počítačový odborník a spoluautor knihy Algorithms to Live By (Algoritmy, podle kterých se dá žít), profesor Brian Christian.

V této knize se společně s druhým autorem Tomem Griffithem snaží dokázat, že techniky počítačové vědy mohou lidem pomáhat zvládnout každodenní situace logickým a efektivním způsobem. A to včetně třídění ponožek.

Začnete tím, že rozdělíte všechny ponožky do skupin podle barev. Vznikne vám hromádka šedých ponožek, černých ponožek a bílých ponožek
profesor Brian Christian

Navrhují přitom, aby člověk na algoritmus pohlížel jako na recept. Tedy jako na proceduru popsanou krok za krokem, která vede ke konkrétnímu výsledku. Jen namísto uvařeného jídla dostanete úhledně srovnané páry ponožek.

Stejná barva nepomůže

V případě haldy ponožek doporučuje Christian algoritmus zvaný přihrádkové řazení. „Základní myšlenkou přihrádkového řazení je, že chcete vytvořit různé kategorie – například podle barvy. Takže začnete tím, že rozdělíte všechny ponožky do skupin podle barev. Vznikne vám hromádka šedých ponožek, černých ponožek a bílých ponožek,“ vysvětluje.

Pak si vyberete nějakou jinou vlastnost – například jejich délku. A v podstatě s každým dalším tříděním zmenšujete velikost svého problému – tedy roztřídění ponožek. Když z velké hromady uděláte několik menších, jsou snáz zvládnutelné.

Ovšem co když se pokusíte tento problém zcela obejít a koupíte si velkou hromadu totožných, čistě černých ponožek, abyste je už nikdy nemuseli třídit? Možná se vám to podaří – a možná po několikatýdenním praní zjistíte, že se vám v prádle začaly objevovat podivné liché ponožky, které s ostatními neladí.

Důvodem je, že se ponožky barví po várkách, a nemusí být nutně vyrobené ze stejné vlny či příze. Některé tak začnou ztrácet barvu rychleji než jiné, přestože byly při zakoupení totožné. A znovu skončíte u náročného třídění, jen tentokrát s tím rozdílem, že se budete snažit spárovat ponožky podle mírně odlišného odstínu seprané černé či šedé.

Související témata:

Výběr článků

Načítám