Článek
Příslušné usnesení schválila rada obce minulý týden s tím, že vstupuje okamžitě v platnost, informoval server La Nazione. „Chceme zachovat právo občanů na veškeré informace od veřejné správy v italštině. Hájit italštinu znamená bránit kulturu, historii a identitu země,“ prohlásil starosta Mario Agnelli, který stojí v čele své 13tisícové obce už jedenáct let.
“Salviamo la lingua italiana”, il Comune di Castiglion Fiorentino vieta neologismi e parole stranierehttps://t.co/29QJP705Uk
— La Nazione (@qn_lanazione) January 30, 2025
„Anglická slova se už dostala do běžného jazyka a jejich zneužívání bohužel někdy brání správné komunikaci, zejména vůči sociálně slabším vrstvám obyvatelstva, jako jsou starší lidé,“ dodal Agneli, jenž je členem pravicové strany Liga vicepremiéra Mattea Salviniho.
Rozhodnutí radních v Castiglion Fiorentinu tleská Paolo D'Achille, prezident Akademie della Crusca, která vznikla v 16. století ve Florencii a jejímž úkolem je dbát na čistotu italského jazyka. „Je důležité, aby slovům rozuměli všichni, zvláště starší lidé. Proto jsou iniciativy, které chrání náš jazyk, vítány,“ řekl D'Achille.
Italština má své kořeny v Toskánsku. Slavný básník Dante Alighieri sehrál ve 13. století ústřední roli v tom, že toskánský dialekt, který používal ve svých dílech, se stal základem moderní italštiny. Díky Danteho vlivu se tento dialekt etabloval jako literární jazyk, který se později rozšířil do dalších oblastí dnešní Itálie.