Hlavní obsah

Indové ve velkém míří do chrámů modlit se za americká víza

3:56
3:56

Poslechněte si tento článek

Pro Indy představuje přestěhování do Spojených států nejen výraz společenského statusu, ale také naději na lepší práci a lepší život. Americký prezident Donald Trump však vyhlásil tvrdý boj proti imigraci, což mnohé Indy nahnalo do chrámů, aby se tam modlili za získání amerických víz.

Foto: Noah SEELAM / AFP, Profimedia.cz

Věřící u chrámu v indické vesnici Čilkur

Článek

Po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta zachvátila mnohé Indy panika. Mají strach, že nedostanou americká víza, protože nová americká administrativa vyhlásila tvrdý boj imigraci, a dokonce již v tomto ohledu stihla přijmout některá opatření. Pro mnohé Indy, zejména odborníky v oboru IT, je přitom život a práce v Americe snem, o nějž dlouhé roky usilují.

V indických hinduistických chrámech tak začalo přibývat případů, kdy se lidé chodí modlit právě za udělení amerického víza. Jedním z takových svatostánků je i Čamatkari Hanuman ve městě Ahmadabád na západě Indie. Tamější kněz Vidžaj Bhatt popsal, že žadatelé o vízum tam musí položit svůj cestovní pas před božstvo Hanumana a odříkali zbožný text.

Zároveň zdůraznil důležitost víry. „Pokud věříte, tak se to stane. Ale pokud se vkrádají pochybnosti, přijde zklamání,“ je přesvědčen Vidžaj Bhatt. Podle svých slov zaznamenal případy, kdy věřící získali vízum již několik hodin poté, co tento rituál absolvovali, a zároveň doplnil, že mnoho lidí do jeho chrámu cestuje dokonce i z jiných indických svazových států.

Nový Zéland prahne po turistech. Zmírní vízové podmínky

Cestování

Podobnou pověst však mají i další indické chrámy, například ten ve vesnici Čilkur, která leží nedaleko města Hajdárábád ve státě Ándhrapradéš. Tam se žadatelé o víza modlí a podstupují různé rituály, například když musejí 108krát naboso obejít v kruhu.

Mezi nimi se podle webu The Guardian objevil i softwarový inženýr, jenž vízum již získal, ale vrátil se, aby božstvům a chrámu poděkoval. „Loni nás žádalo jedenáct, ale já jediný jsem ho dostal,“ nastínil, že cesta k americkému vízu není v Indii vůbec jednoduchá.

Ve zcela jiné situaci pak je šestadvacetiletá inženýrka Čandana, která chrám po dva roky navštěvovala každý měsíc, ale k úspěchu to nevedlo. Nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu ji tedy vyděsil, protože nyní je podle ní šance ještě nižší. „Vím, že to teď nevypadá dobře, ale věřím, že vízum nakonec dostanu já i moji příbuzní,“ nevzdává se mladá žena naděje.

Bez cibule a česneku

Asi nejvíce jdou vízům naproti věřící i kněží v chrámu Šrí Siddhi Pith Čamatkari Hanuman v Dillí. V rámci tamějších procedur se totiž žadatelé musejí na 41 dnů vzdát masa, alkoholu, cibule a česneku. „Lidé přicházejí ve stavu velmi rozrušené mysli. Je to jejich poslední možnost a obvykle se nám stává, že se jejich přání splní,“ řekl tamější kněz Naraján Mišra.

The Guardian v této souvislosti upřesnil, že Indům jde o americká víza typu H-1B, která zejména softwarovým inženýrům, ale i dalším kvalifikovaným odborníkům umožňují až tři roky pracovat ve Spojených státech. Přitom minimálně dvě třetiny lidí, kteří tato víza dostali, pocházejí právě z Indie.

V USA se na toto téma již na konci minulého roku rozhořel spor mezi republikány, když jedna skupina chtěla ve věcech imigrace postupovat zcela nekompromisně, zatímco druhý tábor, reprezentovaný zejména podnikateli nejen v technologické sféře v čele s Elonem Muskem, chtěl dosavadní stav zachovat.

Trump se přiklonil k Muskovi v republikánském sporu o pracovní víza

Amerika

Výběr článků

Načítám