Článek
V pondělí ráno sopka Sinabung vychrlila oblak popela sahající do výšky sedmi kilometrů. Popel ze sopky se dostal až k městu Lhokseumawe ležícímu více než 260 kilometrů severozápadně. Úřady vyhlásily na ostrově Sumatra nejvyšší stupeň varování pro leteckou dopravu.

Sopka Sinabung přišla při pondělní mohutné erupci o svůj vrchol.
Na videonahrávkách jsou zachyceny děti prchající ze školy, která leží mimo zapovězenou zónu kolem vulkánu. Erupce však nikoho nezranila.
Z fotografií sopky před výbuchem a po něm je ale patrné, že erupce připravila vulkán o jeho špičku. „Vrchol sopky byl zcela zničen,“ uvedlo indonéské vulkanologické centrum.
RT dw_scitech: The #Sinabung eruption on Sumatra was so strong that the #volcano's tip was practically annihilated. Mt. Sinabung spew a cloud of ash 5,000 m./ 16,400 ft. into the air during its #eruption on Monday. pic.twitter.com/NhB0Sh7hH7 https://t.co/DbJbCfsMT2
— DW | Global Ideas (@dw_globalideas) 20. února 2018
Vulkanolog Devy Kamil Syahbana prohlásil, že ze sopky zmizelo 1,6 miliónu metrů krychlových hmoty.
Tip Sinabung😥😢😫
Zveřejnil(a) Bangwira dne 19. únor 2018
Sopka vysoká 2600 metrů nevykazovala žádnou činnost téměř čtyři století. V srpnu 2010 se však probudila, což tehdy stálo život dvě osoby a dalších 30 tisíc lidí muselo utéci do bezpečí. Další silná erupce nastala v únoru 2014, kdy přišlo o život 16 osob. Sinabung patří mezi více než 120 aktivních vulkánů v Indonésii.