Článek
Na obrázku na jedné koleji supí vlak s indickou vlajkou přeplněný cestujícími, kteří stojí na bocích lokomotivy i vagonů a jsou namačkaní i na střechách. Po vedlejší koleji jede rychlovlak s čínskou vlajkou, v kabině strojvedoucího sedí dva muži a překvapeně sledují indický vlak, který je předjíždí.
Podle odhadů OSN zveřejněných v pondělí bude v Indii žít na konci dubna asi 1,426 miliardy lidí, což bude poprvé více než v Číně.
German Magazine mocks India with 'racist' cartoon and praises China, netizens called it West 'propaganda'. With India...
Posted by The Engineer Bro on Monday, April 24, 2023
Kančan Gupta, poradce indického ministerstva pro informace a vysílání, kresbu označil za „nehorázně rasistickou“. Taková karikatura Indie podle něho nemá nic společného s realitou. „Jejím cílem je ukázat Indii jako zemi na dně a podlézající Číně,“ napsal.
Ministr pro informační technologie Radžív Čandrasékhár vzkázal do Německa, že není chytré si utahovat z Indie pod vedením premiéra Nárendry Módího. „Za několik let bude indická ekonomika větší než ta německá,“ napsal.
Zlovolné spiknutí
Nicméně někteří Indové podotýkají, že během některých svátků, kdy se miliony lidí snaží dostat domů, některé vlaky skutečně vypadají jako ten v německém časopisu, píše The Guardian. Připomíná, že indickým politikům vždy vadila kritika ze strany Západu, nicméně za vlády Módího jsou reakce na ni o mnoho ostřejší než v minulosti.
Tak tomu bylo v případě nedávno odvysílaného dokumentu britské BBC nazvaného India: The Modi Question, který se zabýval rolí současného premiéra v protimuslimských násilnostech z roku 2002. Indie dokument označila za zlovolné spiknutí s cílem očernit Módího, potažmo celou zemi.