Hlavní obsah

Humanoidní roboti zkoušeli běžet půlmaraton

2:57
2:57

Poslechněte si tento článek

V čínském hlavním městě Pekingu se o víkendu konal půlmaraton, mezi jehož účastníky se objevili i humanoidní roboti. Až na jednu výjimku však nedokázali živým běžcům konkurovat.

Půlmaratonu se poprvé v historii účastnili kromě běžců i humanoidní robotiVideo: AP

Článek

Maratonské či půlmaratonské běhy se v současnosti konají prakticky v každém velkém městě na světě, ale půlmaraton, na jehož trasu se běžci a běžkyně vydali 19. dubna v Pekingu, byl přece jen velmi specifický. Mezi jeho účastníky se totiž objevilo i 21 humanoidních robotů.

Na trať dlouhou 21 kilometrů se vydali roboti různých velikostí i koncepcí z několika technologických firem, přičemž cílem bylo ukázat, kam až současná robotika pokročila. Výsledky nebyly špatné, ale zároveň je zřejmé, že živým běžcům roboti stále nemohou konkurovat.

Ve skutečnosti však nešlo ani tak o dosažené časy jako o zkoušku, jak si současní humanoidní roboti dokážou poradit s relativně náročnými podmínkami. Cílem jejich vývoje totiž samozřejmě nejsou běžecké rekordy, ale nasazení v různých aplikacích, jako jsou například pomoc při živelních katastrofách nebo třeba různé doručovací, informační a další služby.

Trasa pekingského půlmaratonu tak měla prověřit, jak si tyto stroje poradí například s různými povrchy či překážkami, ale také třeba sklony terénu. Vedle toho se prověřovala také spotřeba elektrické energie a další parametry důležité pro autonomní provoz.

Celá řada robotických běžců tak nakonec do cíle ani nedorazila, protože jim došla energie nebo se poškodili při pádu. Vítězný robot Tiangong Ultra z Pekingského centra pro inovace humanoidních robotů však ukázal, že tudy cesta vede, když společně se svým lidským doprovodem proťal cílovou čáru po dvou hodinách a čtyřiceti minutách od startu.

Limit pro dokončení závodu byl pro lidské účastníky tři hodiny a deset minut a Tiangong Ultra byl jediným robotem, který jej dokázal splnit, uvedl web I Run Far. Ten také doplnil, že vítězi mužské kategorie časomíra v cíli ukázala 1:02:36, zatímco vítězná žena zapsala čas 1:11:07.

Tiangong Ultra se o podobný kousek pokusil již ve druhé polovině ledna, ale tehdy byl jeho běh značně nestabilní a v mnoha ohledech problematický, takže na 21kilometrové trati strávil osm hodin. Během následujících tří měsíců však vývojáři značně vylepšili jeho stabilitu, prodloužili mu krok, vyřešili problémy s odvodem tepla i životností a spolehlivostí některých komponent a samozřejmě také vyladili ovládací algoritmy, které nyní lépe pracují s energií i s dávkováním výkonu.

Výběr článků

Načítám