Článek
Narození mladé Daginy je podle chovatelů pražské zoologické zahrady velký úspěch. Sice jde o již 256. mládě narozené v pražské zahradě, nejnovější klisna je však prvním mládětem, které se narodilo v expozici Gobi. Ta byla slavnostně otevřena loni na jaře za účasti prezidenta Petra Pavla.
„Máme radost, že se tady koním daří. My jsme měli možnost sledovat porod přes den, což je velmi neobvyklé. Prospívá skvěle, klisna je už zkušená matka, už jedno hříbě měla, takže se jí daří standardně velmi dobře i po zdravotní stránce,“ sdělila Novinkám kurátorka chovu kopytníků pražské zoo Barbora Dobiášová.
Hříbata se z počátku drží podle chovatelky hlavně matky a přejímají i hodně z její povahy. „Matka, klisna Viktorka, je hodně průbojná. Nebojí se dát najevo, že to hříbě velmi dobře chrání. Ona to bude přejímat po ní. Zatím je ale velmi brzy,“ dodala Dobiášová.

Mládě klisny se narodilo 27. února letošního roku.
Zoo navíc v následujících dnech očekává narození dalšího hříběte koně Převalského. „Máme nějaká pozorování o tom, kdy proběhlo páření, takže už je v této době v termínu. Matka vypadá už velmi připraveně na porod, může to být každým dnem,“ dodala kurátorka chovu kopytníků.
Cílem zoo je odchov hříbat, která budou vhodná pro evropský chov i reintrodukční programy v Kazachstánu nebo v Mongolsku. Daginu do pražské zoo přijel pokřtít mongolský prezident Uchnágín Chürelsüch.
„Muselo to být ženské jméno a letos dáváme jména od D. Každý rok se to v abecedě posouvá o písmeno. Jméno v překladu znamená Nebeská víla, což zní velmi poeticky,“ řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
Pojmenovaní se nadto odehrálo v hodině, kterou Mongolové vnímají jako hodinu koně. „Navíc je to hříbě, které má v plemenné knize koní Převalského číslo 7 000,“ dodal Bobek. Právě tato klisna možná podle ředitele zoo za pár let odletí do Mongolska. Po odvozu koní na západ Mongolska nyní chystá zoo převoz do východní části země – do Údolí klášterů.
V případě, že by tam v budoucnu zamířila i dnes pokřtěná klisnička, přejmenovala by se na „Východní vílu“, doplnil prezident Chürelsüch.
Záchrana velbloudů divokých
Ředitel zoo s prezidentem Chürelsüchem zároveň podepsali memorandum o ochraně velbloudů divokých. Zoo Praha se nově stává hlavním partnerem při záchraně tohoto kriticky ohroženého kopytníka. Obě strany nyní začnou připravovat vytvoření záchovné populace tohoto druhu v evropských zoologických zahradách.

Velbloud divoký v přísně chráněné oblasti Gobi A
Velbloudi divocí se vyskytují ve třech izolovaných oblastech severozápadní Číny, kde je jejich budoucnost nejistá, a v mongolské přísně chráněné oblasti Velká Gobi A, která je pro jejich přežití zásadní.
Zoo Praha ve spolu s nadací The Wild Camel Protection dlouhodobě poskytuje odbornou pomoc pro jejich chov v donedávna jediné chovné stanici Dzachyn us a podílí se na monitoringu a výzkumu.
Posledním a současně největším počinem bylo loni v září financování stavby druhého chovného centra v oblasti Toli bulag a transport sedmi velbloudů do tamní péče.