Článek
A nástup? Možný ihned, napsal deník Bild. Podle listu Nordwest-Zeitung jde o „zaměstnání snů“. Maják už přes půl století neslouží jako navigační bod. Místní si jej přeměnili na muzeum a konají se tady i svatební obřady.
Úkolem správce je prodej vstupenek a vpouštění návštěvníků, prodej suvenýrů, každodenní úklid a péče o travnatou plochu před majákem. Pokud uchazeč dokáže provést drobnější opravu, je to jeho plus.
Traumjob auf Wangerooge: Die Gemeinde sucht einen neuen Leuchtturmwärter für den historischen Alten Leuchtturm. Aufgaben, Bewerbungsfrist – hier gibt’s das Wichtigste auf einen Klick. #Fitness #Inselleben #Wangerooge #Job #Reinigunghttps://t.co/quxGrafjlE
— Nordwest-Zeitung (@nwzonline) February 6, 2024
Zásadní podmínkou je ale dobrá fyzická kondice. „Správce musí vystoupat nahoru dvakrát a někdy i třikrát za den,“ upřesnila zástupkyně starosty ostrova Rieka Beewenová. Výtah žádný, maják byl postaven v roce 1856.
K dispozici nejsou uvnitř ani prostory k bydlení, ale s hledáním bytu by prý správa ostrova určitě pomohla. „Zatím se nám to u našich zaměstnanců vždycky podařilo,“ ujistila Beewenová.
Obec jej koupila za marku
Plat by podle ní vycházel z kolektivní smlouvy pracovníků veřejného sektoru. To by znamenalo „zpočátku“ kolem 2500 eur měsíčně, dodala zástupkyně starosty.
Maják naposledy vysílal světelné signály v roce 1969. Když zhasl, koupila jej za symbolickou jednu marku místní správa.
Zhruba 150 majáků na německém pobřeží Severního a Baltského moře, které stále slouží pro navigací lodí, se už obejde bez strážců. Provoz věží řídí na dálku dopravní centrály umístěné na pevnině. Technici šplhají nahoru jen při pravidelných kontrolách a kvůli údržbě.