Článek
Dvaapadesátiletý herec Jeremy Renner utrpěl na začátku roku vážná zranění, když jej přejela jeho vlastní 6,5tunová sněžná rolba. S její pomocí tehdy ze sněhu vytahoval auto svého příbuzného, a když pak vystoupil, aby si promluvili, rolba se rozjela. Podle serveru Independent měl zlomených více než třicet kostí.
Renner strávil dva týdny v nemocnici a krátce poté začal cvičit a rehabilitovat. V neděli pak se svými fanoušky sdílel další pokrok, když zveřejnil video, na němž chodí na pásu uvnitř takzvaného antigravitačního boxu.
I now have to find OTHER things to occupy my time so my body can recover from my will. #minduful #intended #recovery pic.twitter.com/TuDFSMVJHY
— Jeremy Renner (@JeremyRenner) March 26, 2023
„To je skvělé, prostě chodíš,“ říká na záběrech Jeremymu starší muž. Herec známý například z filmové série Avengers pak odpovídá, že jeho nohy nesou pouze čtyřicet procent hmotnosti.
Zařízení označované jako antigravitační box vyvinul na začátku devadesátých let biomechanik Robert Whalen pro NASA a jeho původním záměrem měla být simulace pohybu v odlišné gravitaci.
Technologie pro vesmír
Nyní se používá také při rehabilitacích, kdy například pacienti po vážných úrazech mohou provádět pohyby typické pro chůzi, aniž by jejich kosti a svaly musely pracovat s celou hmotností. Toho se dosahuje nejen kombinací různých senzorů a mechanických částí, ale také tlakem uvnitř hermeticky uzavřené „bubliny“, do níž se vstupuje ve speciálních kalhotách.
Oproti jiným pomůckám, jako je například chodítko, má antigravitační box zásadní výhodu v tom, že v něm lze chodit v přirozené poloze. Průhledy ve stěnách navíc výzkumníkům nebo terapeutům umožňují sledovat mechaniku chůze.