Článek
Objevil se sice investor, jenž chtěl pozemek s pekárnou i prodejnou koupit, ale na udržení chodu provozovny nepomýšlel. Více se zajímal o možnosti výstavby penzionů.
Radnice v čele se starostou Thorstenem Pollmannem se nechtěla smířit s myšlenkou, že by ostrované už nikdy neměli zcela čerstvé rohlíky, chléb nebo koláče, pouze pečivo ze supermarketu.
Obecní zastupitelstvo proto podle deníku Hamburger Abenddblatt rozhodlo, že pekárnu koupí. Jakmile příslušná vyjednávání a úřední procedury skončí, budou se moci hlásit pekaři či cukráři, kteří by měli o provozování řemesla na Helgolandu zájem.
Beim Inselbäcker auf Helgoland, die Farben der Ukraine pic.twitter.com/9OOgVIX6bY
— Alter Schwede (@BarbelStrehler) December 2, 2023
Než se ale začne znova kouřit z pekárenského komína, chvíli to potrvá, i proto, že pec prý vyžaduje rekonstrukci. Součástí pekárny v přístavní oblasti na hlavním ostrově (jmenuje se rovněž Helgoland) je obytná budova a patří k ní i prodejní pobočka na ostrovní výšině Oberland.
Helgoland o celkové rozloze 4,2 kilometru čtverečního je vyhledávaným turistickým cílem, zejména ze strany Němců. Hnízdí tady hejna vodních ptáků včetně terejů a magnetem je rovněž skalnatý výběžek, jenž se stal ikonou celého souostroví.
Pro Němce je Helgoland i symbolický, protože právě tady napsal básník August Heinrich Hoffmann von Fallersleben text písně Das Lied der Deutschen (Píseň Němců), jejíž třetí sloka je dnes státní hymnou SRN.
Loni hledal jiný německý ostrov Severním moři – ostrov Wangerooge – strážce majáku. Kromě Němců se do klání o pozici v neméně idylickém prostředí jako na Helgolandu přihlásili i Češi a Poláci. Mezi 1100 uchazeči nakonec zvítězil dnes 38letý mechanik ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.