Článek
Není jasné, jak harpyje k infekci přišla. Když ji ošetřovatelé odhalili, bylo nutné postupovat rychle. Hrozilo totiž, že se infekce rozšíří a Queeny by mohla přijít o celý zobák, který by se nahradit už zřejmě nepodařilo.
Pracovníci zoologické zahrady ve Fort Worth kontaktovali skupinu expertů z Univerzity Jižní Floridy, kteří již předtím zhotovili část zobáku pro tumorem postiženého dvojzobrožce žlutozobého.
Queeny musela podstoupit CT, jehož výsledky byly zaslány expertům na Floridě. Ti podle skenu navrhli co nejpřesnější náhradu zobáku a vytiskli ho na 3D tiskárně. Mezitím se veterináři museli zbavit infekce v zobáku, aby bylo vůbec na co protézu přidělat.
Je schopná i hlasitě mluvit
Náročná procedura vyšla na jedničku. „Queeny se zcela zotavila a projevuje běžné chování orla harpyje. Normálně používá zobák, je schopná žvýkat, jíst, polykat a hlasitě mluvit,“ uvedl mluvčí zoo Avery Elander.
Harpyje pralesní je s rozpětím křídel až dva metry po kondorovi druhým největším dravcem latinské Ameriky. Je aktivním lovcem, na svou oběť se vrhá střemhlavým letem a dosahuje rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Její počty se ve volné přírodě stále tenčí, je považována za kriticky ohrožený druh.