Článek
"Jsem velmi smutný, že moje budoucnost již nebude spojena s Guccim. V posledních 13 letech byl pro mne podnik vším," komentoval své rozhodnutí Ford (41).
I pro de Soleho znamená Gucci jednu z jeho "největších vášní" a léta strávená u firmy "báječným dobrodružstvím". Oba ale slibují, že do svého odchodu budou i nadále věnovat koncernu veškerou energii. Šéf PPR Serge Weinberg ztráty lituje. "Tento talentovaný tandem učinil z Gucciho celosvětově uznávanou značku," prohlásil.
Odchod cítili i na burze
V módní branži zapůsobilo oznámení de Soleho a Forda jako bomba a hodnota akcií koncernu silně poklesla. Zejména odchod Forda, který v 90. letech několikrát rozhýbal vody světa módy, například mokasíny v neónových barvách či taškami s bambusovými uchy, je považován za těžkou újmu. "Kdyby nebylo Toma Forda, nedebatovalo by se dnes ve školách o tom, zda studentky smějí nosit provázková tanga," napsal pařížský list Libération.
Ford, jenž není vyučeným návrhářem, nýbrž studovaným architektem, je považován za tvůrce, jehož modely v sobě vždy skrývají jistou dávku erotiky. "Myslím, že všechno, co dělám, má sexuální podtón," přiznal svého času sám Ford, jenž - ač je svým vzhledem považován za typžádaný ženami - již dlouhá léta žije s novinářem píšícím o módě Richardem Buckleym.
Saint-Laurent netruchlí
Odchod Forda ale nevzbudil jen reakce typu, že Gucci bez něj bude jako Rolling Stones bez Micka Jaggera. Francouzská návrhářská legenda Yves Saint-Laurent (77), jenž před bezmála dvěma lety odešel ze světa módy a jehož módní dům se stal součástí skupiny Gucci, se nechala slyšet, že není žádný důvod ronit slzy. "Pohled na to, co udělal z mé značky YSL, mi působí bolest. Škody ale nejsou nenapravitelné," prohlásil Saint-Laurent.
Mezitím se v branži spustil vír spekulací o nástupnictví po Fordovi. Hovoří se o Britovi Alexanderu McQueenovi (34), zvaném bad boy (zlý chlapec), nebo Alberu Elbazovi, bývalém stylistovi módního domu YSL.