Článek
„Galerie hrůzy“, jak podnik nazvala média, má být varováním před pizzami, jimiž si restaurace na různých kontinentech přizpůsobují Italy uctívaný pokrm na místní poměry. Brojí nejen proti netypickým přísadám, ale i nerespektování správné procedury pro přípravu pokrmu.
#villaggiocoldirettinapoli Secondo l’analisi #Coldiretti/@IpsosItalia 1 italiano su 3 in viaggio all’estero è rimasto deluso dalle versioni più improbabili e dai condimenti più bizzarri utilizzati sulle pizze #pizzeriadegliorrori #villaggiocoldiretti #pizzaunesco pic.twitter.com/74vWWu24h7
— Coldiretti (@coldiretti) December 7, 2023
Za „svatokrádež“ například považují italští kulináři pizzu s ananasem, která je oblíbená zejména ve Spojených státech a na menu se propracovala pod názvem „havajská“. Přívlastek „nejodpornější“ si získala pizza s hadím masem nabízená v Hongkongu, Thajsku nebo Vietnamu.
Na pranýři se ocitla i pizza s klokaním či pštrosím masem rozšířená v Austrálii nebo varianty italské speciality s cvrčky. Ve výčtu nechybí ani pikantní verze s kuřetem tandoori máčeným v jogurtu, nebo dokonce pizza s přísadou konopí.
#villaggiocoldirettinapoli Dai serpenti alla zebra, dall’ananas alle banane: a #Napoli la prima Pizzeria degli Orrori con le versioni più improbabili nei cinque continenti #coldiretti #villaggiocoldiretti pic.twitter.com/nrHryLWHAm
— Coldiretti (@coldiretti) December 7, 2023
Na černou listinu se propracovala také pizza s banánem nebo zebřím masem známá hlavně z Afriky nebo pizzy s vejci natvrdo, zelím, či dokonce čokoládou, které se podle autorů výstavky podávají například v Portugalsku, Nizozemsku nebo Švédsku.
Neapolská „galerie hrůzy“ otevřela u příležitosti šestého výročí zanesení pizzy na listinu kulturního dědictví UNESCO. Světová organizace v roce 2017 oficiálně uznala, že pečení legendární „placky“ je rituálem i důležitou součástí italské a zejména neapolské identity.