Hlavní obsah

Francouzi se bouří proti modernizaci nejvýkonnějšího majáku v Evropě

3:16
3:16

Poslechněte si tento článek

Tisíce Francouzů protestují proti záměru snížit světelný dosah majáku Créac'h na bretaňském ostrově Ouessant, který je jako největší a nejvýkonnější signalizační zařízení svého druhu v Evropě pýchou regionu.

Foto: Profimedia.cz

Maják Créac'h na francouzském ostrově Ouessant

Článek

Maják postavený v roce 1863 stále používá pro svou optiku zdraví škodlivou rtuť, jak to bylo v minulosti běžné. Prefektura departementu Finistère ale nedávno oznámila, že ze zdravotních a ekologických důvodů bude věž vybavena novou osvětlovací technologií.

To naráží na silný odpor Bretonců, kteří o autenticitu 47 metrů vysokého majáku opředeného superlativy nechtějí přijít. Výměnou technologie se má totiž světelný dosah snížit z dosavadních 59 kilometrů na 35 kilometrů, a při mlhavém počasí by to byly dokonce jen necelé čtyři kilometry.

Tvrdí to alespoň autoři petice pod názvem „Zachraňte maják Créac'h“, kterou podle listu Le Parisien podepsalo už deset tisíc lidí. Signatáři argumentují, že plány na rekonstrukci majáku jsou neúměrně drahé a ohrožují lodní dopravu v regionu.

Kolem ostrova Ouessant, na němž žije 850 lidí, ročně propluje na 54 tisíc lodí. To je v průměru 148 plavidel denně, přičemž nejméně osm z nich přepravuje nebezpečný náklad. Každý den tak proplouvá kolem majáku 700 tisíc run ropy a 90 tisíc tun dalších produktů, jejichž únik do oceánu by mohl přivodit ekologickou katastrofu.

„Urážka všech námořníků“

„Nákladná instalace nové technologie bude znamenat zmrzačení majáku, jehož účinnost je stále nepřekonaná,“ stojí v dokumentu s tím, že věž má i svou historickou hodnotu. Její svítidlo, rotující optika vznášející se na nádrži se rtutí, bylo vystaveno na Světové výstavě v Paříži v roce 1937.

Podle bývalého strážce majáku Louis Cozana představují plány na rekonstrukci optiky „urážku všech námořníků světa“. „Hrozí, že nejmocnější, nejprestižnější a nejdůležitější maják v Evropě se promění na turistickou atrakci,“ varoval Cozan.

„Vítězství nad temnotou“

Narážel na to, že v dolní částí objektu, bývalých obytných a pracovních prostorách strážců, je dnes muzeum majáků, samotná věž je ale veřejnosti nepřístupná. To by se po odstranění nádrže se rtutí ve věži mohlo změnit.

„Oslabit toto jedinečné světlo, které Créac'h vysílá, je jako chtít vážně degradovat historickou památku! Créac'h nebyl klasifikován jako chráněný monument pro černou a bílou barvu věže, ale pro to, čím byl a je každou noc po celá desetiletí: vítězstvím nad temnotou!“ dodal Cozan.

Vedení departementu mezitím slíbilo, že „bude usilovat o dialog s obyvatelstvem“.

Češi a Poláci ostrouhali. Strážcem majáku na Wangerooge bude Němec

Koktejl
Související témata:

Výběr článků

Načítám