Článek
Dělník byl u dané společnosti zaměstnán od roku 2014. Pracoval mimo jiné s ručními kotoučovými pilami a akumulátorovými vrtačkami, pracovní oděv byl proto v jeho případě nezbytný.
Firma je zaměstnancům poskytuje a kvůli jednotnosti mají oděvy i stejnou barvu, v tomto případě červenou. Ta se ale montérovi nelíbila a používal černý pracovní oděv.
Keine rote Hose: Das LAG Düsseldorf hat die Kündigung eines 43-Jährigen nach einem Streit um die Arbeitshose bestätigt. Die Gründe, warum er die rote Hose partout nicht tragen wollte, blieben unklar. @TanjaPodolski war bei der Verhandlung. #Weisungsrechthttps://t.co/pRoTsE9Jdt
— Legal Tribune Online (LTO) (@lto_de) May 21, 2024
Vedení společnosti montéra podle deníku Bild opakovaně a marně vyzývalo, aby používal oděv červený, mimo jiné proto, že jde výraznou barvu, což je důležité kvůli bezpečnosti práce. Koncem loňského roku dostal zaměstnanec výpověď.
Montér se ale obrátil na soud. Porota první instance v Solingenu jeho žalobu odmítla a tento týden potvrdil platnost výpovědi i odvolací soud v Düsseldorfu.
„Významným a oprávněným aspektem byla bezpečnost práce. Zaměstnavatel měl právo zvolit červenou jako signální barvu, protože stěžovatel pracoval v prostorách, kde jezdily vysokozdvižné vozíky. Červená barva zvyšovala viditelnost zaměstnanců i v ostatních částech výrobního prostoru,“ odůvodnil soud své rozhodnutí.
Soudci také uznali důvod, že zaměstnavateli šlo o jednotný vzhled pracovníků. Estetické cítění nestačí k tomu, aby zaměstnanec nosil pracovní oděv jiné barvy, uvedl odvolací soud s tím, že další odvolání už není přípustné.