Článek
Podlahu vytesanou v 18. století do skály farář osadil dlaždicemi vhodnými tak do moderní kuchyně. "Zdůvodnil to zcela vážně tím, že pískovcová podlaha se mu špatně zametala a vytírala. Beton už z podlahy nikdo nikdy úplně neodstraní," kroutil hlavou nad poničenou památkou šéf odboru školství a kultury turnovské radnice René Brož.
Farářův neodborný zásah naprosto změnil fyzikální vlastnosti sakrálního objektu. Vlhkost dříve odcházející pórovitým pískovcem nyní kvůli betonovému špuntu na podlaze stoupá po stěnách kostela. "Stěny vlhnou do výše třiceti centimetrů. Nerozumím tomu. Zakázku měla dělat firma farářova bratra, u které bych předpokládal, že její šéf musí vědět, co tím způsobí," neskrývá údiv Brož.
Už druhý prohřešek
"S farářem jsme zahájili správní řízení v němž mu hrozí pokuta až sto tisíc korun. Stavební úřad v Turnově však může sáhnout po mnohem vyšší sankci,"podoktl. "S panem Kocmanem budeme zahajovat řízení. Hrozí mu pokuta do dvou set tisíc korun," upřesnila vedoucí turnovského stavebního úřadu Eva Zakouřilová. Památkový i stavební zákon porušil v posledních dvou letech římskokatolický farář František Kocman podobným způsobem už podruhé.
Poprvé nechal opět bez příslušným povolení ke kostelu sv. Josefa na Hrubé Skále načerno přistavět sakristii. Turnovský stavební úřad farářovo budovatelské úsilí záhy ocenil pokutou tři sta tisíc korun. "Problematické stavby farář údajně financuje z vlastních podnikatelských aktivit. Vyrábí a prodává betlémy a pořádá různé akce ve zvonici v Rovensku," tvrdí Brož.
Pouze zprostředkované informace měli o farářově kousku představitelé litoměřické diecéze, která oblast Turnovska po církevní stránce spravuje. "Slyšel jsem, že se tam zase něco stalo. Podrobnosti o tom ale nevím," konstatoval mluvčí litoměřického biskupa Jan Horníček.