Článek
"Je to jedna z největších krys na světě," okomentoval nález Kristofer Helgen, odborník na savce ze Smithsonova muzea přírodní historie, který výpravu doprovází. "Já měl kočku a ta byla stejně velká," přidal se kameraman BBC Gordon Buchanan.
Obřího hlodavce nejprve zachytila infračervená kamera, kterou expedice nainstalovala v džungli na svahu vulkánu. Později se od jejích členů nechal chytit a hladit, jak ukazuje video na stránkách BBC.
Vědci předpokládají, že patří k rodu Mallomys, který zahrnuje i několik gigantických hlodavců. Nového zástupce musejí ještě formálně popsat. Účastníci výpravy ho zatím provizorně nazvali bosavijská huňatá krysa.
Odborníci se domnívají, že její hustá dlouhá srst jí pomáhá přežít ve vlhkých a chladných podmínkách, které u kráteru vulkánu ve výšce zhruba 1000 metrů nad mořem panují. Její objevitelé mají za to, že žije pouze zde a nikde jinde na světě.
Největším hlodavcem na světě ale ani zdaleka není. Tím je jihoamerická kapybara, která dorůstá délky až 130 centimetrů a váhy až 80 kilogramů. Rekordmanem asi nebude ani mezi krysami. Na Filipínách žijí druhy, které váží i přes dva kilogramy.