Hlavní obsah

Escobarovi hroši sužují Kolumbii. Vláda je chce vyvézt, ekologové vybít

Srážka na dálnici spojující kolumbijská města Bogotá a Medellín, po níž zůstal na silnici zdemolovaný vůz a mrtvý dvoutunový tlustokožec, oživila výzvy k řešení hroší krize v kolumbijském departementu Antioquía.

Původní hroši v opuštěné Escobarově zooVideo: Reuters

Článek

Zabitý hroch byl potomkem čtveřice hrochů, které si nechal v 80. letech 20. století dovézt z Afriky drogový boss Pablo Escobar do své soukromé zoo.

Foto: Reuters

Původní hroši v opuštěné Escobarově zoo

Po Escobarově smrti unikli do volné přírody, a protože v Kolumbii nemají žádné přirozené nepřátele, začali se čile množit. Jejich aktuální počet čítá 150 kusů a stali se hrozbou pro místní obyvatele i palčivým problémem pro kolumbijské ministerstvo životního prostředí.

Útoky hrochů na lidi jsou podle webu The Guardian v posledních letech stále častější, protože tato zvířata jsou velmi teritoriální.

Obyvatelé departmentu Antioquie žijí v rostoucím strachu z těchto tvorů, kteří ohrožují živobytí místních rybářů i mnoho původních živočišných druhů v řece Magdalena.

Nedávná dopravní nehoda je jen jedním z mnoha rizik, která hroši představují pro místní komunitu, uvedla Luz Dámaris Lujánová z obce Estación Pita, která leží jen deset kilometrů od místa nehody.

„Všichni v okolí jsou vyděšení, protože nás ti hroši doslova zaplavili. Teď jsme se dostali do bodu, kdy už ani nemůžeme v noci vycházet ven,“ řekla.

Hroch málem spolkl malého chlapce. Ten to zázrakem přežil ve zdraví

Koktejl

Jiní Kolumbijci však na sociálních sítích truchlí spíš nad ztrátou obřího býložravce a žehrají na odkaz, který tu po sobě narkobaron Pablo Escobar zanechal.

„Člověku je smutno za nevinnou bytost, která jen procházela kolem. Všichni bychom měli cítit vinu, protože je to dílo nás lidí,“ napsala Luisa Lozanová v komentáři pod videem z místa nehody.

Vybít, nebo vyvézt?

Hroši jsou v Kolumbii invazním druhem se stali ožehavým problémem už pro několik vlád.

Studie odhadují, že by do roku 2034 mohla hroší populace vzrůst až na 1400 jedinců, a ekologové varují, že je třeba je vybít dříve, než způsobí další nevratné škody na křehkém ekosystému nebo si vyžádají první smrtelné zranění člověka.

Kolumbijští oficiální činitelé nedávno navrhli převézt 70 těchto zvířat do zoologických zahrad a rezervací v Mexiku a Indii, i když odborníci jsou skeptičtí, zda se tento plán podaří uskutečnit.

Zařaďte hrochy na seznam nejohroženějších zvířat, vyzývají africké státy

Svět

Výběr článků

Načítám