Článek
Rezidence Monaco, jak ji sám Escobar pojmenoval, stála v luxusní čtvrti kolumbijské metropole a její demolice proběhla v pátek odpoledne středoevropského času. Bourání sledoval zástup místních obyvatel, kteří se tak rozloučili s další připomínkou nechvalně proslulé doby drogové války.
Na místě zbouraného sídla nyní vyroste park, který bude připomínkou zhruba 46 tisícům oběti krvavé války v osmdesátých a devadesátých letech minulého století.
Odstranění domu, který spíše připomíná opevněnou pevnost, část místních vítá, ozývají se však i hlasy, že se jedná o mazání historie. „Historii nemažeme, pouze se na ni musíme dívat ze správného pohledu. Z pohledu obětí a hrdinů té doby,“ uvádí na twitterovém účtu úřad starosty.
La historia se tiene que escribir reconociendo a las víctimas. Rechazamos la ilegalidad y hoy es un nuevo comienzo en honor a los que sufieron tanto dolor. @FicoGutierrez @IvanDuque #MedellínAbrazaSuHistoria pic.twitter.com/u6LpjvVRqW
— Alcaldía de Medellín (@AlcaldiadeMed) 22. února 2019
Osmipatrový dům nechal Escobar postavit v roce 1986 a se svojí rodinou žil v nejvyšším patře. V budově rovněž bydleli členové drogového kartelu.
V roce 1988 dům poškodila exploze bomby, kterou do zaparkovaného auta umístil konkurenční kartel z města Cali. Při výbuchu zemřeli tři lidé, a ačkoliv se Escobar v době exploze v domě nenacházel, už nikdy se do sídla nevrátil.
Drogový boss Escobar byl zejména v osmdesátých letech minulého století symbolem obchodu s drogami v Kolumbii. Mezi obyvateli si však získával sympatie rozdáváním peněz a budováním infrastruktury v chudinských čtvrtích. Na oplátku jej lidé kryli před policií.
Spravedlnosti unikal Escobar až do roku 1993, kdy byl policií zastřelen. Přesto se možná v pevnosti Monaco drogový magnát ještě objevil. V loňském roce zachytila návštěvnice domu fotografii, na které má být na balkóně Escobarův duch. Je tedy možné, že demolici sledoval i sám „El Patrón“, jak si nechával od svých kumpánů Escobar říkat.