Článek
Na tunel narazili minulý týden pracovníci elektrárenské distribuční společnosti, když při práci v podzemí asi 450 metrů jižně od trestaneckého areálu kontrolovali připojení k síti.
„Tunel byl ve výstavbě. Bylo tam několik pytlů naplněných troskami a také postel,“ citoval zpravodajský server Actu17 nejmenovaný zdroj. „A bylo to hloubené řemeslným způsobem,“ dodal zdroj bez dalšího upřesnění.
INFO ACTU17. Paris : Un tunnel en formation se dirigeant vers la prison de la Santé a été découvert par un technicien d'Enedis dans le XIVe arrondissement, une enquête ouvertehttps://t.co/hFFcDbc3im
— Actu17 (@Actu17) April 2, 2024
Pařížská radnice otvor do tunelu ihned uzavřela a policie spustila vyšetřování.
Vrah uprchl z vězení v USA, lezl po zdi jako krab. Natočila ho kamera
Věznice La Santé ve 14. pařížském obvodě ve stejnojmenné ulici patří k nechvalně proslulým vězeňským zařízením, ačkoli její jméno v překladu znamená „zdraví“. La Santé známá i z řady filmů se stala synonymem děsivých životních podmínek, kvůli nimž někteří vězni páchají sebevraždy.
Situace se před několika lety poněkud zlepšila poté, co jedna lékařka, která v zařízení pracovala, napsala v roce 2000 o poměrech v La Santé knihu. Věc poté vyšetřovala parlamentní komise.
Do roku 1981, kdy Francie zrušila trest smrti, byla věznice místem určeným k popravám. Poslední absolutní trest zde byl proveden v roce 1972, kdy pod gilotinou skončili dva usvědčení vrazi.
Seděli tady i Češi
V La Santé skončila i řada známých lidí. Byli mezi nimi například francouzský básník a anarchista Guillaume Apollinaire, syn bývalého francouzského prezidenta Jean-Christophe Mitterrand, francouzský obchodník a exposlanec Bernard Tapie či venezuelský terorista Iljič Ramirez Sánches alias Šakal.
Nedobrovolnými „nájemníky“ v La Santé byli také Češi - básník a překladatel Karel Toman nebo malíř a ilustrátor Alén Diviš.