Článek
Brněnský chov levhartů cejlonských je důležitý v rámci evropských zoologických zahrad, které se společně podílejí na záchraně těchto vzácných kočkovitých šelem z ostrovu Srí Lanka. Dvojčata jsou pro záchranný program cenným příspěvkem.
„Za posledních dvacet let se v naší zoo vystřídalo devět levhartů, ale až Nayana a Daan vytvořili stabilní pár. Mláďat tohoto poddruhu levharta se nerodí mnoho, proto z nich máme stejnou radost jako při jejich prvním odchovu v roce 2017,” řekl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.
Praha chystá rezervaci pro zubry ze zoo
„Nayana se o dvojčata od první chvíle vzorně stará, mláďata jsou vitální a pravidelně pozorujeme kojení. I přesto je u každého odchovu prvních čtrnáct dnů kritických, kdy pečlivě sledujeme každou změnu,“ doplnila kurátorka chovu savců Šárka Mikátová.
S ohledem na to, že jde o Nayanin druhý porod, chovatelé věří, že vše dopadne dobře a samice se s mláďaty v létě pochlubí i návštěvníkům zahrady. Pohlaví dvojčat zatím neznají. Zjistí jej při jejich první veterinární prohlídce, která by se mohla konat přibližně za měsíc.
Samec Daan se narodil v Burgers’ Zoo v nizozemském Arnhemu a Nayana v bratislavské zoo. Sameček a samička z jejich prvního vrhu jsou nyní v Zoo Ostrava a Zoo Jihlava.
Na Srí Lance žije ve volné přírodě jen něco mezi 750 a 900 levharty cejlonskými. Tento poddruh je proto veden na „červeném” seznamu jako ohrožený. Typickým znakem levhartů jsou černé skvrny na žlutohnědé srsti.
Každý jedinec je naprosto jedinečný a nenašli byste dva levharty se stejnou kresbou. Kromě toho je u nich patrný pohlavní dimorfismus; samice jsou výrazně drobnější než samci, u kterých pak může váha dosahovat i 65 kilogramů.
Jsou to samotáři aktivní hlavně v noci. Jejich doménou je zejména pohyb ve větvích stromů.