Hlavní obsah

Dva tučňáci žijící ve Dvoře Králové ve stejnopohlavním svazku odchovali mládě

3:36
3:36

Poslechněte si tento článek

Dvůr Králové nad Labem

Dvojice mladých samců tučňáka brýlového, kteří se narodili v Amsterodamu a ve stejnopohlavním svazku žijí už druhou sezonu, adoptovala v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem mládě. Dvojice dostala do péče vajíčko od páru, který snesl vejce dvě. Mládě vyseděli a odchovali. Jejich rodičovská role nyní skončila a před malým tučňákem je složité období osamostatnění. Pozoruhodný příběh se jako pohádka strefil do období Vánoc.

Foto: Helena Hubáčková, Safari Park

Ťučňáci Crosby a Fleury v hnízdní budce

Článek

Šedavé prachové peří, zavalité tělo a šibalská očka. Tak vypadá malý tučňák brýlový, vylíhnutý letos 30. října. Zatím není vyhráno, mládě se ale již přesunulo z hnízdní nory do zázemí, kde se učí přijímat ryby z rukou chovatelů. V chovu tučňáků jde o běžný postup.

Foto: Helena Hubáčková, Safari Park

Mládě odchované párem samců

„Dvojici samců jsme do hnízda umístili vajíčko od páru, který snesl dvě oplozená vejce. Z naší zkušenosti plyne, že dvě mláďata jeden pár totiž nevychová,“ vysvětlil zoolog Michal Podhrázský.

„Crosby a Fleury, jak chovatelé tučňáky pojmenovali, mají vlastně štěstí, že jsou ptáci, nikoli lidé. Protože by u nás mládě adoptovat a odchovat nemohli. Nejčastějším argumentem proti adopci dětí stejnopohlavními páry je, že je to proti přírodě. Přitom existuje řada případů, kdy mláďata vychovávají jen matky a tety, bez účasti samců. Jsou to například velice inteligentní sloni, známí svými silnými sociálními vazbami. A náš vánoční příběh, který sám o sobě není ojedinělý, dokazuje, že péči o mládě zvládnou úspěšně i dva samci. Tak se nebojme inspirovat se přírodou,“ glosuje ředitel Safari Parku Přemysl Rabas.

Tučňáci se ve školce učí plavat. Zoo ve Dvoře Králové ukázala první odchovaná mláďata

Koktejl
Foto: Helena Hubáčková, Safari Park

Mláďata tučňáků brýlových v zázemí Safari Parku

Jsou v podstatě nerozluční

Crosby a Fleury se v nizozemské metropoli vylíhli na podzim 2021.

„Loni jsme přičítali to, že si v hejnu nevybojovali samici, jejich velmi nízkému věku a malým zkušenostem. Od té doby ale zůstali spolu, dokonce i mimo dobu hnízdění jsou často v páru. Rádi také společně objevují nové věci v expozici a podobně. Jsou v podstatě nerozluční, což není u tučňáků úplně obvyklé,“ dodal Michal Podhrázský.

Tučňáka brýlového z jihu Afriky vědci nově klasifikují jako kriticky ohroženého. Je proto žádoucí, aby chovná hejna produkovala mláďata.

Tučňáci brýloví v Safari Parku

Expozice tučňáků v Safari Parku je nadále normálně přístupná. Lidé se tu mohou vypravit přímo mezi tučňáky: expozice, která je největší v Česku, je totiž průchozí. Podobou upomíná k přístavním městečkům v Namibii, kde tučňáci žijí v těsném sousedství lidí. Ti jsou také jejich největší hrozbou a nepřítelem. Tyto úžasné ptáky přivedli na pokraj vyhubení.

Jde o jediné africké tučňáky. Věda je nově klasifikuje jako kriticky ohrožené a stále jich ubývá. Od osmdesátých let na méně než polovinu původních počtů. Tučňáci brýloví jsou relativně monogamní, páry jsou věrné hnízdní noře i partnerovi přinejmenším několik let. Kromě Dvora Králové je v Česku a na Slovensku chová už pouze Zoo Ústí nad Labem.

„Líhnutí automaticky neznamená odchov. To se nám už několikrát potvrdilo. Už v minulosti jsme této dvojici samců vajíčko jiného páru podložili, odchov se ale napoprvé nezdařil. Nyní je vše na dobré cestě,“ konstatoval zoolog a vysvětlil, že jakmile chovný pár snese vejce, zoologové je po 15 dnech odeberou a prosvítí. Tím zjistí, zda je oplozené.

Pokud se u jediného chovného páru sejdou dvě oplozená vejce, odborníci je rozdělí. Oplozená vajíčka putují pod páry, které oplozené vejce nemají. I díky této strategii není malý tučňák jediným přírůstkem sezony a ve speciální školce kromě něho vyrůstají další tři mláďata. A další, poslední v této sezoně, se k nim připojí podle plánu 27. prosince. Jejich pohlaví zatím není známé.

„Odhalí ho až analýza DNA z obrysového peří. Do toho mladí ptáci přepeří koncem ledna. V tu dobu je také čeká připojení do skupiny dospělých, kde je uvidí i návštěvníci,“ prozrazuje Michal Podhrázský.

Na australské pláži se objevil tučňák císařský, který žije pouze v Antarktidě

Koktejl

Výběr článků

Načítám