Článek
Nejvzdálenější účastník průvodu byl z Kanárských ostrovů. „Vyhecovali jsme všechny dřevorubce, po devíti letech překonáno.“ řekl ředitel Kulturního a informačního centra Pulkrábek. Kulturní centrum půjčilo lidem asi 150 párů bot, další účastníci měli vlastní. Rekord potvrdil zástupce pelhřimovské agentury Dobrý den. Průvod lidí v dřevěných botách šel symbolicky několik set metrů.
„Vepředu Volaran, vousatá postavička, živý maskot slavností, v dřevákách. Za ním volarské ženy, letos i ženy v krojích ze Záblatí. Důležitý není samotný rekord, ale to, že se pokusí několik set lidí společně dokázat nějakou věc. Že se stmelí za účelem společné činnosti. Je hodně znát pocit sounáležitosti," řekl Pulkrábek.
Hlavní bylo sehnat řezbáře a tesaře
Letošního 26. ročníku se zúčastnilo 4500 lidí, nově neplatili vstupné. Z partnerských měst přijelo 60 Němců a Rakušanů, dorazili i starostové okolních obcí a měst. Náklady slavností byly půl milionu korun. Volary mají asi 4000 obyvatel.
JE TO DOMA. DEVĚT LET STARÝ REKORD (263) BYL PŘEKONÁN. NOVÝ ZNÍ 310
Posted by KIC Volary on Sunday, August 18, 2019
„Tradice je dána. Vychází z toho, že Volary jsou dřevěné srdce Evropy. Je svázaná se dřevem a se vším, co se dřeva týká. Snažíme se roli dřeva ještě víc rozvíjet,“ řekl Pulkrábek. Proto připravili více dřevařských soutěží. Hlavní bylo sehnat řezbáře či tesaře. Z 62 stánků tvořili víc než polovinu řemeslníci, z toho 20 těch, kteří pracují se dřevem.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Brnem prošli vyznavači švihlé chůze |
Větší, lepší, ale hlavně kuriózní a bizarní. To jsou nové světové rekordy |
Program, jenž nabízel řemesla, trhy, pohádky i hudbu, obsáhl také soutěž o putovní dřevák. Zahrnuje čtyři disciplíny: řezání dřeva, přenášení pyramidy polen, kuželky a zatloukání hřebíků. Cílem slavností je připomínat stará a téměř zapomenutá historická řemesla.