Hlavní obsah

Doma v Ostravě má na třicet akvárií. Ryby zachraňuje i v Mexiku a Indonésii

Ostrava

Svou první vlastní akvarijní rybičku dostala Markéta Rejlková, když jí bylo sedm let. V tu chvíli ještě netušila, že akvaristice zcela propadne a ve svých 45 letech bude mít doma přes 30 nádrží s akvarijními rybkami. Akvaristika se však stala i její prací, v ostravské zoo začínala v roce 2016 na pozici chovatele a dnes je jako zoolog zodpovědná za úsek Akva-tera.

Foto: Archiv Markéty Rejlkové

Markéta Rejlková v jezeře na indonéském ostrově Sulawesi, kde zachraňuje vodní živočichy.

Článek

Zástupce rybí říše Markéta Rejlková zachraňuje nejen v Česku, ale také v Mexiku a u starobylých jezer v Indonésii.

„Narodila jsem se v Liberci, ale pak jsem vyrůstala v Praze, kde jsem vystudovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy magisterský obor ochrana životního prostředí,“ vzpomínala na své začátky Markéta s tím, že po škole nejprve pracovala jako IT konzultant, ale pak získala místo v ostravské zoo, kde je dosud.

Mnozí lidé prý její akvaristický koníček zcela nechápou. „Odmala jsem četla knihy a časopisy a vypisovala si ryby a rostliny, které budu mít v dalších akváriích. Ta tedy postupně přibývala,“ smála se nadšená akvaristka s tím, že lidé asi nemají tu trpělivost nebo možnost pořádně pozorovat vodní svět a porozumět mu.

Češi jsou nadšenými akvaristy. Hitem posledních let jsou malé krevetky

Koktejl
Foto: Archiv Markéty Rejlkové

Markéta Rejlková při čištění akvária v ostravské zoo

„Dostupné jsou doslova tisíce druhů sladkovodních ryb, každý je jiný. K tomu akvaristika přináší třeba pěstování rostlin, to je nekonečný svět sám o sobě. Člověk konečně pochopí, k čemu mu byla ve škole chemie. V akváriích jsou i bezobratlí živočichové, nesmírně zajímaví, ale často obtížně chovatelní,“ zapáleně vysvětlovala žena, pro kterou je akvaristika nikdy nekončící proces objevování a učení se.

Dostupné jsou doslova tisíce druhů sladkovodních ryb, každý je jiný.
Markéta Rejlková, zooložka

V ostravské zoo je velmi spokojená, protože zde má akvaristika velkou podporu, což ve všech zahradách nebývá. „Akvária, která vidí návštěvník, jsou jen malou částí náplně naší práce. V zázemí máme desítky dalších nádrží, kde se věnujeme náročným odchovům, kvalitnímu živému krmivu z vlastní produkce, pracujeme s mikroskopem, hledáme cesty k vytvoření lepšího prostředí pro chované živočichy, zabýváme se i ohroženými druhy,“ popisovala.

Starobylá jezera na ostrově Sulawesi

Jako světový poklad z pohledu sladkovodní biodiverzity označuje Markéta Rejlková indonéský ostrov Sulawesi. „Jsou to takové sladkovodní Galapágy s mnoha jezery. Každé z nich má vlastní soubor jedinečných druhů. Bohužel se do jezer dostává znečištění z okolí a stoupá v nich počet nepůvodních druhů ryb. Některé se chovají invazivně, takže likvidují původní faunu,“ vysvětlovala akvaristka, která se rozhodla ty původní druhy chránit.

Foto: Archiv Markéty Rejlkové

Ostravská zooložka při zkoumání krevetek a plžů v jezeře na indonéském ostrově Sulawesi

V roce 2021 založila mezinárodní organizaci Sulawesi Keepers, v rámci které se snaží zachránit přežívající sulaweskou populaci krevet a plžů. Tyto druhy totiž mohou během velmi krátké doby z naší planety zcela vymizet. Přitom nikde jinde na světě už nežijí.

„Všechny místní druhy ještě nejsou ani popsány, ale jen na ostrově Sulawesi žije asi 70 druhů sladkovodních ryb, nejméně stovka druhů plžů, přes třicet druhů krevet a asi dvě desítky krabů. Všechno jsou to endemické druhy, tedy nežijí nikde mimo Sulawesi, a často se zde vyskytují jen v jednom jezeře nebo jedné řece,“ líčila zooložka.

Foto: Archiv Markéty Rejlkové

Markéta podlehla akvaristice už ve svých sedmi letech.

Mezi akvaristy jsou nejznámější sulaweské krevetky a plži rodu Tylomelania. „Tito velcí plži jsou i mí osobní favoriti. Jsou vzhledově atraktivní a rodí velká mláďata. Bohužel je chov některých druhů až extrémně těžký,“ zkonstatovala Rejlková.

Záchrana mexických ryb

Zoo Ostrava také koordinuje chov živorodých ryb v rámci programu Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, kde se chovatelé společně i s Markétou soustřeďují na mexické ryby vyhubené v přírodě.

Foto: Archiv Markéty Rejlkové

Největšími oblíbenci Markéty jsou plži rodu Tylomelania, kteří žijí pouze na indonéském ostrově Sulawesi.

„Ještě před koncem roku snad budeme z naší zoo posílat v rámci mezinárodní spolupráce do Mexika ryby, které tam v přírodě před několika desetiletími vyhynuly a nikdo je tam ani nechová,“ ukazovala akvaristka s tím, že jde o první krok k návratu těchto ryb do přírody.

„Ale hlavně je to i zadostiučinění pro akvaristy, kteří s námi nezištně spolupracují na tom, aby se z jejich akvárií dostaly tyto ryby zpět do volné mexické přírody,“ shrnula Rejlková.

Proplétání mezi medúzami v jezeře na Sulawesi nabízí surrealistický zážitek

Cestování
Související témata:
Akvaristika
Markéta Rejlková

Výběr článků

Načítám