Článek
Od října do dubna plameňáci oblastí západní Indie migrují běžně. Od osmdesátých let jsou pak v Bombaji vidět každoročně. Ovšem nikdy do města nepřilétli v takovém množství.
„Omezení pohybu umožnilo těmto ptákům klid ke hnízdění, nikdo je neruší, když se snaží sehnat potravu, a mají více životního prostoru,“ uvedl pro server Hindustan Times Deepak Apte, ředitel organizace Bombay Natural History Society. Organizace odhaduje, že se počet ptáků zvýšil nejméně o čtvrtinu.
Koronavirus pročistil ovzduší
Lidé zavření ve svých bytech a domech tráví podle Apteho volný čas pozorováním plameňáků a focením nezvyklého množství těchto růžových majestátních ptáků, kteří se nyní odvážili i do míst, která za normálních okolností naprosto ovládají lidé.
Indie omezila zákaz pohybu 25. března. Trvat měl do neděle 3. května, ovšem vláda rozhodla o jeho prodloužení o dalších 14 dní, během kterých bude některá opatření postupně uvolňovat.
Znečištění vzduchu v Dillí překračuje rozsah měřících přístrojů
Jedním z nejviditelnějších důsledků opatření bylo pročištění vzduchu. Smog je jedním z největších problémů indických velkoměst. V hlavním městě Dillí například loni v listopadu hodnota prachových částic ve vzduchu přesáhla téměř dvojnásobně množství, které je považováno za nanejvýš nebezpečné.