Článek
„Býci teď budou čtrnáct dní v aklimatizační ohradě, ať si na sebe zvyknou, následně budou vpuštěni do společné ohrady mezi ostatní zvířata,“ sdělila Kristýna Martiníková z krnovského oddělení komunálních služeb s tím, že pratuři i divocí koně pomáhají udržovat biologickou rozmanitost v krajině spásáním travin a křovin.
„Podporují tak růst různých rostlin, vytvářejí stanoviště pro další živočichy a brání zarůstání luk invazivními druhy, čímž udržují ekologickou rovnováhu v krajině,“ upřesnila.
Navýšení počtu zvířat je součástí projektu Podpora biodiverzity botanicky a zoologicky cenného území bývalého vojenského areálu v Chomýži u Krnova. V jeho rámci vznikl nejen pastevní areál o rozloze 33,6 hektaru se třemi pastvinami a aklimatizační ohradou, ale také dvanáct tůní pro obojživelníky. Rovněž byly vysazeny dřeviny a vyset kokrhel, který potlačuje expanzi třtiny.
„Kopytníci už prokázali, že mají pozitivní vliv na přírodu. Vzhledem k velikosti areálu pak i v následujících letech plánujeme zvýšit jejich počet, abychom zajistili ještě větší přínos, a také umožnili příchozím bohatší zážitek z přírody,“ doplnila Martiníková a upozornila, že se jedná o polodivoká zvířata, proto nemohou být krmena člověkem.
„V žádném případě by je lidé k sobě neměli lákat a krmit, zvířata by to totiž mohlo ohrozit na životě. V případě úhynu bychom pak museli Českou krajinu odškodnit, přičemž hodnota zvířete je v takovém případě ve smlouvě stanovena na sto tisíc korun,“ varovala úřednice.
Území bývalé vojenské střelnice už více než dvacet let podléhá jako významný krajinný prvek mimořádné ochraně, jejímž cílem je uchovat zdejší chráněné rostliny a živočichy. Patří mezi ně hvozdík pyšný, několik druhů orchidejí, bělopásek dvouřadý nebo čolek velký. V areálu se nachází i květnatá louka či genofondový sad starých odrůd jabloní a hrušní z Krnovska.