Hlavní obsah

Do kostela přestávají chodit lidé, farář viní cyklostezku

2:46
2:46

Poslechněte si tento článek

Kostel v anglickém městě Altrincham v posledních měsících zaznamenal výrazný úbytek věřících, kteří tam docházejí na mše. Vedení farního obvodu to vidí jako důsledek vybudování cyklostezky, kvůli níž se zhoršil přístup na parkoviště.

Foto: A. Scholz / imageBROKER, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

David Murray vykonává funkci faráře v kostele svaté Markéty ve městě Altrincham, které leží na jihu aglomerace Manchesteru. Ještě donedávna k němu na bohoslužby chodilo zhruba sto věřících, ale v průběhu posledního zhruba roku jejich počet průběžně klesl až na současných sotva šedesát.

Podle faráře však v žádném případě nejde o nějaký odklon místních lidí od víry, ale o důsledek vybudování cyklostezky v ulici Gorsey Lane, na níž se nachází i parkoviště. Tato komunikace se totiž zároveň stala jednosměrnou, a proto na ni není možné odbočit z rušné Dunham Road, po níž věřící ve valné většině přijíždějí.

Na parkoviště u kostela tak je nutné jezdit oklikami přes jiné ulice, což je pro řadu lidí problém. „Ztráceli se v tom a říkali, že je to nepohodlné. V okolních ulicích jsou navíc nakresleny žluté čáry. Máme teď pocit, že jsme úplně izolovaní,“ řekl webu The Telegraph David Murray.

Jádro problému podle něj spočívá také v tom, že většina jeho farníků jsou již starší lidé, kteří se na mši nedostanou jinak než auty. Ale cyklostezka má podle jeho slov vliv také na počty účastníků nedělní školy a církevní školky.

Za pravdu mu dává také Jackie Campbellová z tamější církevní rady: „Lidé se potřebují autem dostat až před vchod do kostela. Jezdit na kole je skvělé, a mnozí by na něm i rádi jezdili, ale zkrátka nemohou,“ řekla s tím, že podobné je to pro starší lidi i s veřejnou dopravou. A dodala, že při současných dopravních poměrech u kostela představuje cesta na parkoviště až půlmílovou zajížďku (800 metrů).

Cyklostezka byla zřízena již v roce 2023 a městská rada tvrdí, že tomu předcházely patřičné konzultace a že cílem bylo „usnadnit a zatraktivnit cesty pěšky nebo na kole a přispět tak k lepšímu propojení oblasti“. Zároveň se město údajně snažilo lidi na parkoviště u kostela správně nasměrovat.

Ale jak je nyní již zřejmé, tato snaha se minula účinkem. Phil Eckersley, radní za čtvrť Bowdon, proto vyzývá k přehodnocení původního rozhodnutí. Je podle něj potřeba zvážit, zda „přínosy skutečně převažují nad narušením dlouholetých komunitních zvyklostí a každodenního života obyvatel“.

Výběr článků

Načítám