Článek
Želvička Boulengerova Chersobius boulengeri je společně s dalšími dvěma druhy rodu Chersobius nejmenším druhem suchozemské želvy na světě. Patří mezi nejméně prozkoumané druhy želv. Samci dorůstají v průměru pouze 8,5 cm při váze 85–100 gramů, samičky jsou asi o jeden centimetr delší, váží okolo 150 gramů.
Domov mají v centrální suché oblasti Jihoafrické republiky. Druh byl objeven v roce 1906, dalších sto let o něm ale nebylo mnoho známo. V letech 2005 až 2017 už jihoafričtí vědci ve volné přírodě žádné nenašli.
Želvička je mimořádně vzácná
V únoru 2017 se na problém zaměřili odborníci z nizozemské nadace Dwarf Tortoise Conservation. Po konzultaci s jihoafrickými kolegy vytipovali vhodnou lokalitu v suché oblasti centrální části Jihoafrické republiky, nazývané Karoo. Právě tam byly v roce 2006 nalezeny krunýře. Zahájili výzkum a ten byl korunován úspěchem, když jednoho odpoledne objevili první dvě živé želvičky.
Během let bylo nalezeno, změřeno, zváženo, označeno a opět vypuštěno 74 želviček. Aktuálně jsou známé z jediné, nepříliš velké oblasti, jejíž poloha je přísně utajována, aby se zabránilo nájezdům pytláků.
Mimo Jihoafrickou republiku je nyní chováno pouze 16 exemplářů. Případné budoucí odchovy budou vráceny do volné přírody, aby posílily původní populaci. Vidět je lze pouze ve švýcarské Zoo Basilej a v Krokodýlí Zoo Praha, kde jsou dva páry těchto želviček.