Hlavní obsah

Deset měsíců běhal po Torontu, aby v mapách rozpohyboval tanečníka

Kanaďan Duncan McCabe strávil deset měsíců běháním po ulicích Toronta, aby nasbíral dostatek dat, jejichž prostřednictvím v mapové aplikaci vytvořil roztomilou tančící postavičku. Naběhal při tom přes 1100 kilometrů.

Duncan McCabe běháním vytvořil v mapách tanečníkaVideo: Reuters

Článek

Dvaatřicetiletý Duncan McCabe z Toronta je vášnivým běžcem, ale také tvůrcem krátkých filmů. Obě záliby tedy spojil a výsledkem je jednoduchá postavička muže s kloboukem, který na mapě tančí. Něco podobného vytvořil již dříve, ale až letošní tanečník doslova dobyl internet.

Disciplína „kreslení do map“ se nazývá GPS art. Slouží k tomu různé aplikace, z nichž nejznámější je asi Strava, kterou použil i Duncan. Tyto aplikace používají v hojné míře cyklisté, běžci nebo turisté, kteří jejich prostřednictvím zaznamenávají různé parametry svých výkonů, a to včetně vizuálního záznamu trasy v mapě.

Nejen sportovci se tak prostřednictvím těchto aplikací snaží již několik let kreslit do map nejrůznější obrázky či nápisy, ale byl to právě Duncan, kdo je jako první rozpohyboval. Přinejmenším tedy sám tvrdí, že o nikom takovém dosud nikdy neslyšel.

Angličan se dvě noci loučil se svobodou, třetí den vyhrál půlmaraton

Koktejl

Možná i proto, že tvorba každého takového díla je dost náročná. Duncanovi „sběr materiálu“ trval zhruba deset měsíců, když poprvé vyrazil hned 1. ledna, ale odběháno měl až v říjnu. Musel totiž učinit přes 120 běhů v celkové délce kolem 700 mil (1126 kilometrů). Jednotlivé záznamy pak seskládal do videa.

Vzhledem k tomu, jak výsledná animace vypadá, je navíc jasné, že musel pečlivě plánovat, kdy odkud kam poběží, aby na sebe jednotlivé segmenty správně navazovaly. Typický najednou uběhnutý úsek měřil v průměru kolem šesti mil (necelých deset kilometrů).

Někteří mu nevěří

Duncanův výtvor sklidil na sociálních sítích velké nadšení i uznání, ale našlo se i několik kritiků. Ti ho obviňovali z podvodu, protože v animaci lze vidět, jak někdy trasa vede například i skrz budovy.

„Když něco stálo v cestě čáře, kterou jsem potřeboval nakreslit, aplikaci jsem pozastavil, budovu obešel a začal zase zaznamenávat na druhé straně. V takovém případě totiž aplikace oba body spojí,“ vysvětlil a zároveň tím i přiblížil další komplikace, které jeho snaha obnášela. A dodal, že ve skutečnosti tak urazil o poznání větší celkovou vzdálenost, než uvádí sama aplikace.

„Objektivně vzato to byl dost špatný běžecký zážitek,“ zhodnotil své úsilí na webu The Washington Post s tím, že občas u toho asi musel vypadat i dost směšně.

Největší hvězdou půlmaratonu v Kanadě se stal kozel. Dostal i medaili

Koktejl

Výběr článků

Načítám