Článek
Thajští hygienici, kteří tyto praktiky v drůbežárně natočili, okamžitě nařídili s tímto postupem přestat a opět používat kleště a nože. Guvernér provincie Ronnachai Jiwiset slíbil, že prověří další podniky v regionu, kde by se maso mohlo zpracovávat podobným způsobem.
Guvernér nicméně uznal, že jinak byly podmínky v podniku dobré. „Prohlédli jsme to tu a vše bylo čisté a dobře organizované. Museli jsme nicméně zakázat používání úst při zpracovávání jídla,“ uvedl Jiwiset.
„Je mnoho nemocí, které jsou přenášeny slinami včetně chřipky, oparu či žloutenky typu A a B,“ dodal Watcharapong Homwutthiwong z místního úřadu pro zdravotnictví.
S kleštičkami se to teprve budou muset naučit
Majitelka drůbežárny Nongluck Payakphromová vysvětlila, že hlavním důvodem, proč její zaměstnanci používali ústa a nikoliv kleště, je efektivita. „Když jsem s podnikáním začínala, kleštičky jsme používali. Ale zabralo to pět minut stáhnout jeden pařát a výsledek se navíc zákazníkům nelíbil,“ uvedla majitelka.
Nová pouliční specialita. Britští dělníci si pekli kuřata v horkém asfaltu
Nechala proto své zaměstnance pařáty stahovat ústy a výsledkem byl nárůst prodejů. Drůbežárna prý nyní prodává kolem 400 až 500 kilogramů kuřecí kůže denně. „Nicméně chápeme, že náš přístup vyvolal nevoli a rádi ho změníme,“ uvedla majitelka.
Drůbežárna nyní bude podle jejích slov zavřená do té doby, dokud se zaměstnanci nenaučí používat kleštičky a nože stejně rychle a efektivně jako svá ústa.