Článek
„Mými idoly byli vždy David Bowie a princezna Diana. Takže cílem bylo přiblížit se vzhledem dítěti, které by mohli spolu mít,” říká 26letá Sharon Danielsová, Australanka žijící v britském Brightonu. Sharon se však v žádném případě nenechala zlákat nastupujícím trendem, protože v době, kdy se usadila ve městě na pobřeží jižní Anglie, věděla jen o jednom dalším místním obyvateli se stejným střihem. Dnes se ale situace změnila a na mullet lze narazit na každém kroku.
Trendy se vracejí v cyklech, mullet, jemuž se v Česku přezdívá také například „na Jágra”, „deka” nebo „vpředu byznys, vzadu párty”, ale mnozí považovali za nadobro pohřbený. „Vstává z mrtvých,” myslí si Tony Copeland z asociace kadeřníků British Master Barbers Alliance. Podle něj ho letos uvidíme čím dál častěji. „Chlapi už mají plné zuby účesu s vyholenými stranami,” říká.
Očekávaná velká konkurence by mohla vnést napětí do soutěže na festivalu mulletu, který se kvůli koronaviru naposledy konal v květnu 2019 v belgickém městě Mons. Poslední výherce soutěže, zemědělec Gauthier Istin z francouzské Bretaně, věří, že i napříště titul obhájí. Pro Istina představuje mullet sebepřijetí. „Musíte mít sebevědomí, abyste se dokázali v očích ostatních trochu znemožnit,” tvrdí.
Vpředu válka, vzadu hody. Obyvatelé Británie nosili mullety už v době železné
Istin zdůrazňuje, že mullet se objevil mnohem dříve než v 80. letech. „Je zajímavé, že na antických freskách a římských mozaikách jsou lidé s mulletem, protože je to jednodušší střih než jakýkoli jiný,” myslí si Istin. Podle amerického televizního kanálu History opravdu pochází první zmínka o tomto účesu z Homérovy Iliady, kde vystupují válečníci s vlasy krátkými nad čelem a dlouhými vzadu. Jméno ale střih získal až v roce 1994 díky písni Mullethead americké hiphopové skupiny Beastie Boys.
Dnes se ale mullet doslova prohýbá pod nánosem negativních představ. Ve Francii je spojován s příslušníky nejchudší společenské třídy, kteří žijí typicky na severu země a zajímají se o vylepšování automobilů neboli tuning. V USA zase mnohým vytane na mysli obrázek člověka na okraji společnosti, který žije kdesi v zapadákově v přívěsu se svým zlým psem. „V 90. letech se (mullet) stal synonymem ošklivosti. Bylo to tak akorát pro lidi, kteří žili někde v lese a neměli ponětí o tom, co se děje,” vysvětluje Deirdre Novellová, newyorská kadeřnice.
V české kotlině mullet proslavil legendární hokejista Jaromír Jágr. Pyšnil se jím mimo jiné zpěvák Petr Kotvald, nosí ho také sociolog, publicista a bývalý poslanec Evropského parlamentu Jan Keller.