Článek
Jens Haaning je dánský konceptuální umělec, jehož tvorba se zaměřuje na boj proti moci a nerovnosti. O jeho díla projevilo zájem Muzeum moderního umění v dánském městě Aalborg, a proto ho v roce 2021 požádalo, zda by znovu nevytvořil svá dvě předchozí díla.
Konkrétně šlo o kus z roku 2007 nazvaný Průměrný roční příjem Dánska, jenž sestával z dánských bankovek připevněných na plátně. Stejný princip pak byl k vidění také u díla z roku 2011, jež pracovalo s eurobankovkami a vyjadřovalo stejnou myšlenku vztaženou na Rakousko.
Student snědl v muzeu uměleckou instalaci, banán známého provokatéra
Muzeum na nové vytvoření poskytlo 532 tisíc dánských korun (přes 1,7 milionu korun českých) a k tomu honorář, jehož výše v přepočtu dosáhla 130 tisíc českých korun. Když však zaměstnanci muzea nová díla rozbalili, našli pouze rámy s prázdnými plátny, jež nesly název Vezmi peníze a uteč.
Muzeum tyto kusy nakonec přece jen vystavilo, ale okamžitě začalo podnikat příslušné právní kroky. „Nejsme bohaté muzeum. Musíme si dobře rozmyslet, jak použijeme naše finance, a neutrácíme více, než si můžeme dovolit,“ řekl k tomu ředitel muzea Lasse Anderson serveru The Guardian.
„Seberte, co můžete, a zmizte“
V pondělí 18. září soud v Kodani umělci nařídil, že peníze určené na tvorbu musí vrátit, ale honorář si může ponechat.
Haaningovi se to vůbec nelíbí. V dánském rozhlasu se nechal slyšet, že to bylo právě muzeum, kdo porušil smlouvu. A rozhodně odmítá, že by si peníze nechal neoprávněně.
Připojil také výzvu k veřejnosti. „Vyzývám lidi, kteří mají stejně špatné pracovní podmínky jako já, aby udělali totéž. Pokud sedíte v nějakém pitomém zaměstnání, nedostáváte zaplaceno a vlastně se po vás chce, abyste platili za to, že chodíte do práce, tak seberte, co můžete, a zmizte,“ uvedl konceptuální umělec.