Článek
Zatím není jasné, co smrt osmimetrové samice vorvaně obrovského způsobilo, podle biologů ale mohla uhynout právě kvůli obrovskému množství plastu v trávicím traktu.
Samice byla ve vysokém stupni březosti, spolu s ní uhynulo i dvoumetrové mládě.
World Wildlife Foundation sounding alarm over plastics in the Mediterranean Sea after a sperm whale was found dead off Sardinia with nearly 50 pounds of plastic in its belly. https://t.co/eRtp6PhtuB pic.twitter.com/rRpSUWshaZ
— ABC News (@ABC) 1. dubna 2019
V žaludku se našly mimo jiné plastové sáčky a tašky, rybářské náčiní, jednorázové plastové talíře, balení od pracího prášku nebo elektrické kabely.
„Je to další bolestná připomínka, jak zničující dopad má znečištění plasty na naše oceány a jaké škody páchá na mořských živočiších,” uvedl WWF ve své zprávě.
Kvůli plastům často umírají ryby, želvy i kytovci, kteří se do plastového odpadu zamotají nebo ho pozřou. Například v půlce března se našel na pobřeží Filipín mrtvý kytovec se 40 kilogramy plastů v útrobách.
A pregnant whale washed up in an Italian tourist spot had 49 pounds of plastic in its stomach https://t.co/RV3axLb1H7 pic.twitter.com/Xihg92cpDG
— CNN (@CNN) 2. dubna 2019
Zákaz jednorázových plastů
Koncem loňského roku se při pitvě uhynulého vorvaně v Indonésii ukázalo, že měl v žaludku šest kilogramů plastů včetně 115 plastových pohárků, 25 tašek a tisícovky dalších kousků plastového odpadu.
S cílem omezit objem plastového odpadu, který se hromadí v oceánech, přijal Evropský parlament minulý týden zákaz výrobků z plastu na jednou použití.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Kytovec před uhynutím zvracel krev, v těle měl 40 kilogramů plastů |
V brazilské džungli našli mrtvou velrybu |
Opatření, které ještě musejí schválit členské státy Evropské unie, se týká třeba jednorázových brček, nádobí a příborů nebo tyčinek na čištění uší. Začít platit by mělo za dva roky.