Článek
Záběry živých modelek na běžeckých pásech v prodejně čínského řetězce s módou ITIB vznikly podle agentury AP již na konci letošního dubna v nákupním centru v jihočínské provincii Fu-ťien, která se rozkládá na pevninské straně Tchajwanského průlivu. Po světě se však začaly šířit až tento měsíc.
Podle oficiálního vyjádření firmy bylo cílem zákaznicím ukázat, jak se prodávané oděvy chovají při chůzi, jak se při ní pohybují či jak u toho pracují materiály. A to s použitím statických figurín pochopitelně není možné.
Ale reakce veřejnosti byla poněkud jiná, než firma původně očekávala. Někteří to brali s humorem a poukazovali například na to, že se modelky udrží fit. Jiní si zase pochvalovali, že zatímco čím dál větší množství práce vykonávají automaty a umělá inteligence, v tomto případě je stále ještě zapojen lidský prvek.
Mnoho dalších však naopak vyjádřilo přesvědčení, že jde o naprosto stereotypní a takříkajíc odlidštěnou práci. Někteří ji označili dokonce přímo za nelidskou.
Našli se však i komentující, kteří upozornili, že ve skutečnosti jde o návrat o více než 70 let. Ve 30., 40. a 50. letech minulého století totiž zaměstnanci některých amerických obchodních domů na sobě také nosili prodávané oděvy, aby bylo vidět, jak vypadají přímo na lidech, uvedl s odkazem na nejmenovaného módního historika web New York Post.