Článek
Mladé Číňanky v posledních měsících podlehly dalšímu ne zcela standardnímu trendu, když si pořizují těhotenské fotografie, přestože v radostném očekávání ve skutečnosti vůbec nejsou. Účelem je mít hezké snímky s břichem a zároveň stále mladou a krásnou postavu či pleť bez vrásek.
Na svědomí to má čínská influencerka Meizi Gege, která takový snímek podle webu South China Morning Post zveřejnila na sociálních sítích loni 13. října. „Jsem stále štíhlá, ale s falešným břichem si užívám života v předstihu. Dokonce jsem to udělala i se svou nejlepší kamarádkou,“ napsala k tomu mladá dvacátnice, kterou čínský list řadí k typickým zástupcům takzvané generace Z.
New trend in China: Single women are snapping 'pre-maternity' photos with fake baby bumps to capture the 'slim, young, and pretty' look before actual pregnancy. pic.twitter.com/IQ2swb2sza
— Curious6T9 (@Curious6T9) December 27, 2024
Na jedné z čínských sociálních platforem má Meizi Gege přes 5,7 milionu sledujících, a tak není divu, že se tohoto nápadu chytilo velké množství nadšených mladých následovnic, které si chtěly podobné fotografie pořídit ještě v době, kdy jsou štíhlé a nemají vrásky.
Korejské firmy nabízejí milionové bonusy, když zaměstnanci budou mít děti
Mezi širší veřejností ovšem tato idea takový úspěch zdaleka nesklidila. Podle řady lidí jsou totiž takové fotky pouze dalším elementem, který nastavuje falešné stereotypy ohledně krásy a u nastávajících maminek podněcuje úzkostlivou starost o vzhled. Snímky navíc mají vyvolávat pocit, že ženy musejí být i v těhotenství štíhlé, což je podle kritiků naprosto nereálné očekávání.
Stejně jako u jiných podobných trendů se i na konto falešných těhotenských bříšek vyrojila celá řada vtipných reakcí. Jeden diskutující například prohlásil, že si dopředu udělá snímky ze 70. narozenin, a až tohoto věku skutečně dosáhne, bude na fotkách z oslavy vypadat krásně a mladě.
Jiný uživatel napsal, že si určitě udělá čas, aby si zavčasu pořídil snímky z vlastního pohřbu, a jedna dáma zase přišla s myšlenkou nechat se již nyní nafotit, aby za několik let měla krásné mladistvé snímky na on-line seznamku.
Populační problémy
Obecně však v této souvislosti Číňany humor spíše přechází. V posledních letech totiž počet obyvatel v zemi pomalu klesá a stejně jako například v Japonsku, a zejména pak v Jižní Koreji, začíná tamější populace znatelně stárnout, což může v budoucnu mít značné ekonomické důsledky, které se pak dále projeví i v dalších sférách života.
Web New York Post uvádí, že mezi roky 2019 a 2022 se průměrný věk čínských prvorodiček zvýšil z 26,4 na 27,4 roku. Děti totiž chce mít stále menší počet rodin, případně jich chtějí mít méně, a tak početí prvního potomka posouvají do vyššího věku.
Vliv na to má bezpochyby také silně konkurenční pracovní prostředí, kdy se mnoho mladých lidí rozhodne pro budování kariéry na úkor rodiny. Tento trend je patrný napříč celou Čínou, ale nejvýraznější je ve velkých městech. Například v Šanghaji tak průměrný věk žen, které přivedly na svět první dítě, činí již 30,36 roku, zatímco průměrný věk všech rodiček tam činí 31,18 roku, uvedl New York Post.