Hlavní obsah

Číňanka utratila miliony, aby vypadala jako robot

3:29
3:29

Poslechněte si tento článek

Díky videím na čínské sociální síti se stala značně populární influencerka, která se stylizuje do podoby robotky. A to nejen oblečením, ale také například „typickými“ pohyby. Z role nevypadla ani při návštěvě své rodné vesnice, i když ukázala i svou lidskou stránku. Bylo to ve chvíli, kdy jí jedna z místních žen nabídla za manžela svého syna.

Foto: DPA / Johannes Neudecker, ČTK

Ilustrační foto

Článek

Třicetiletá influencerka, která na sociální síti Douyin, což je čínská verze TikToku, vystupuje pod jménem Dalaotian, vzbudila celonárodní pozornost, když zveřejnila video z návštěvy své rodné vesnice. Žena se totiž již nějakou dobu stylizuje do podoby robotky.

Patří k tomu nejen náležité oblečení, ale také kamenná tvář a prkenné pohyby, jaké si lidé s roboty obecně spojují. Mnozí z těch, co ji potkají, zůstávají přinejmenším v první chvíli na pochybách, zda v případě Dalaotian jde o člověka, nebo skutečně o robota.

K jejich zmatku přispívá i to, že tato třicetiletá modelka nosí kontaktní čočky, díky nimž má světle modré oči, a navíc je na čínské poměry velmi vysoká. Měří 180 centimetrů a v kostýmu robotky s botami na podpatcích je ještě vyšší.

Nedílnou součástí její image je samozřejmě i patřičný make-up a podstoupila také několik kosmetických či chirurgických zákroků, mimo jiné úpravy prsou a obličeje. Tyto procedury ji celkově stály zhruba milion čínských jüanů, což je v přepočtu při dnešním kurzu přes 3,3 milionu korun.

U příležitosti Svátků jara, které se pojí s čínským novým rokem, se vypravila do své rodné vesnice, kde návštěva vzbudila značné pozdvižení. Lidé na ni sahali, aby se ujistili, zda jde skutečně o živou bytost, či stroj. Opravdu je ale přesvědčil asi až moment, kdy jedna z místních žen přitáhla svého syna a chtěla „robotku“ přemluvit, aby si ho vzala. To už se Dalaotian ve své roli neudržela a začala se nahlas smát.

Otravní zvědavci

Web South China Morning Post, jenž o čínské ženě-robotce informoval, v této souvislosti dodal, že snaha oženit syna nebyla jen nějaká neslušnost prosté venkovské ženy. Jde totiž o čínskou tradici spojenou právě se Svátky jara.

Každý Číňan by měl aspoň jednou ročně o svátcích navštívit svou rodnou obec a setkat se s příbuznými. A pokud je svobodný, lidé se jej ptají na to, kdy se tedy bude ženit či v případě dam vdávat, kde pracuje a kolik peněz si měsíčně vydělá. Dotázaní pak v rámci společenských konvencí musejí odpovídat co nejzdvořileji, aby naplnili očekávaní starších generací.

Dnes to ale již spousta mladých Číňanů nepovažuje pouze za „nevinnou“ tradici, ale otázky vnímají jako značně nepříjemné, obtěžující a nevhodné. Proto také mnoho z nich při Svátcích jara do svých rodných obcí raději nejezdí a stráví je tam, kde žijí a pracují.

Někteří tento svůj názor v internetových diskusích bez skrupulí prezentovali i v souvislosti s Dalaotian. „Nemůžu uvěřit, že otázkám na manželství a práci se už nevyhne ani robot,“ dal průchod svému pohoršení jeden z nich.

CES 2025: „Aby byl svět krásnější.“ Robotický mazel napodobuje dětskou zvědavost

Hardware
Související témata:
Humanoidní roboti

Výběr článků

Načítám