Článek
„Nemůžu se vrátit domů, protože tam nemám žádnou svobodu. Rodina mi řekla, že pokud chci zůstat, musím skončit s pitím a kouřením,“ vysvětlil Wej v roce 2018 serveru China Daily důvody, proč se odstěhoval na letiště.
„Pokud bych tak neučinil, musel bych členům rodiny odevzdat veškerou finanční podporu, kterou dostávám od státu – 1000 jüanů (asi 3500 korun). Z čeho bych pak ale platil cigarety a alkohol?” svěřil se Číňan.
A man named Wei Jianguo has lived in an airport terminal for 14 years because he wanted to be away from his family who didn't allow him to drink and smoke at home.#Buzz #Viral https://t.co/1jNSja6KMh
— TIMES NOW (@TimesNow) March 29, 2022
Wej opustil rodinu v roce 2008. Nejprve našel útočiště na vlakovém nádraží, odkud se následně přesunul na letiště, které je od jeho domu vzdálené zhruba 20 kilometrů, a dosud se nevrátil.
Podle pracovníků letiště, kteří ho pochopitelně za dlouhá léta, které zde strávil, znají, je Wej neškodný, avšak hlasitý opilec. Cestující na letišti prý ale nijak neobtěžuje.
Daily Mail připomíná, že Wej není jediným člověkem, který dlouhodobě žije nebo žil na letišti. Asi nejznámějším ze všech byl iránský uprchlík Mehran Karimi Nasseri, který žil v odletové hale Terminálu One na letišti Charlese de Gaulla v Paříži od roku 1988 do roku 2006.
#OnThisDay 1994: BBC News went to Charles de Gaulle airport in Paris to report on Mehran Karimi Nasseri, who had been living there for six years, after falling into a “bizarre, bureaucratic black hole”. pic.twitter.com/LNJgbmW35A
— BBC Archive (@BBCArchive) November 25, 2019
Jeho příběhem byl inspirován i americký film Terminál s Tomem Hanksem v hlavní roli. Na rozdíl od Weje však Nasseri neměl na vybranou. Na letišti byl velkou část jeho pobytu uvězněn kvůli byrokracii.