Článek
Lin Jü-wej a Wu Jen-ni si padly do náručí po finále běhu na 100 metrů překážek na letošních Asijských hrách v čínském městě Chang-čou. Lin Jü-wej totiž v čase 12,74 sekundy zvítězila a Wu Jen-ni doběhla původně druhá.
Čínským cenzorům však vadí jejich čísla označující dráhy, v nichž běžely. Jde totiž o 6 a 4, což je v pevninské Číně značně problematická kombinace. Režim v nich totiž vidí odkaz k roku 1989, kdy byly 4. 6. na náměstí Nebeského klidu v Pekingu krvavě potlačeny studentské protesty. Čína tak dodnes velmi důsledně cenzuruje všechno, co se k této události vztahuje.
Snímek dvou úspěšných atletek se začal rychle šířit po čínských sociálních sítích, ale brzy se na něm začaly objevovat šedé obrazce zakrývající čísla nebo i celou fotku. K úsilí cenzorů přispělo také to, že se závod konal 1. října, kdy je v Číně státní svátek.
Somálská běžkyně byla tak pomalá, že se nevešla do záběru. Za ostudu budou padat hlavy
Cenzoři se vrhli i na komentáře, které se pod příspěvky objevovaly, a tak nakonec zůstaly diskuse víceméně umírněné. Čas od času se však uživatelům přece jen podařilo nějaký ten „nevhodný“ komentář propašovat. „Asijské hry 1989,“ stálo v jednom z nich.
Server The Guardian uvádí, že jedna z největších čínských sociálních platforem Weibo, kterou měsíčně navštíví zhruba 600 milionů uživatelů, zaměstnává přibližně tisíc lidí, jejichž prací je hledat „pornografický, nezákonný a škodlivý“ obsah.
Kontroverzní závod
Z pohledu zbytku světa ovšem kontroverzi nevyvolala čísla čínských sprinterek, ale samotný závod. Wu Jen-ni totiž byla hned na jeho začátku vyloučena za špatný start. Ale krátce poté bylo toto rozhodnutí změněno a potrestaná běžkyně nakonec přece jen dostala možnost závodit.
„Zdálo se, že potřebují najít způsob, jak ji nechat běžet,“ narážel sportovní analytik Mark Dreyer na skutečnost, že Wu Jen-ni patří k předním čínským atletkám a Asijské hry se konají v Číně.
Později byla Wu Jen-ni přece jen diskvalifikována a druhé místo tedy připadlo indické závodnici Jyothi Yarrajiové.