Článek
Chris Ellison je generálním ředitelem australské těžební společnosti Mineral Resources, které se podle všeho docela daří. Její čistý roční příjem se pohybuje kolem dvou miliard australských dolarů (přes 30 miliard korun) a špatně na tom není ani sám její šéf. V loňském roce měl být 55. nejbohatším Australanem se jměním v hodnotě kolem 2,25 miliardy dolarů (zhruba 34,5 miliardy korun).
Přesto na nedávné prezentaci finančních výsledků společnosti našel několik bodů, v nichž by se výsledky mohly zlepšit. Jedním z nich byla také pracovní morálka zaměstnanců pracujících na centrále v Perthu.
„Nechci, aby opouštěli budovu,“ šel Ellison přímo k věci a dodal, že chce zaměstnance v kancelářích „držet v zajetí celý den“. Jde o další příslovečné utažení šroubů poté, co generální ředitel již dříve výslovně zakázal pracovat z domova.
Perth Mineral Resources boss Chris Ellison says staff shouldn't be allowed to go on coffee breaks https://t.co/rojtgKIRon pic.twitter.com/zJxc2T1I17
— Daily Mail Online (@MailOnline) August 30, 2024
„Nechci, aby si šli přes ulici pro kávu. Před pár lety jsme totiž zjistili, kolik to stojí,“ řekl bez uvedení konkrétních čísel. „Náš průmysl si to nemůže dovolit. Nemůžeme zaměstnávat lidi, kteří pracují tři dny v týdnu, ale placeni jsou za pět. Nebo čtyři,“ pokračoval.
Svůj pohled na věc zdůvodňuje tím, že zaměstnanci mají v centrále Mineral Resources spoustu různých výhod. K dispozici je zde například restaurace, posilovna a další možnosti, jak mohou lidé v budově trávit čas. Ordinuje zde také devět psychologů.
Polehčující okolnost nejsou ani děti
Důvodem pro opuštění budovy podle Ellisona nemohou být ani různé rodičovské povinnosti, protože ve firmě funguje také školka schopná pojmout až 105 dětí. „Mohou své ratolesti nechat hned vedle. Máme tam i lékaře a personál se o ně bude starat, zatímco maminka a tatínek budou pracovat v kanceláři,“ má v tom Ellison jasno.
Server BBC ovšem v této souvislosti informoval, že Mineral Resources není zdaleka jediná firma, která striktně vyžaduje docházku na pracoviště. Zhruba před dvěma týdny například šéf výrobce mobilních telefonů Nothing Carl Pei rozeslal všem zaměstnancům e-mail, v němž s definitivní platností ukončil možnost práce z domova.
„Hybridní model není pro naše podnikání ten pravý a nepomůže nám využít náš potenciál,“ je přesvědčen Carl Pei, i když připustil, že se toto rozhodnutí může jevit jako kontroverzní a že v některých jiných společnostech práce z domova může fungovat.