Článek
Původní soukromý majitel dal filatelistickou raritu s označením 1847 Mauritius 1d Ball Cover do dražby s vyvolávací cenou čtyři miliony eur. Zájem projevily po telefonu tři strany. Kladívko dražitele nakonec vzácný úlovek přikleplo nabídce 8,1 milionu eur. Německy mluvící vítěz by měl i s aukční provizí zaplatit přes deset milionů eur (kolem 255 milionů korun).
Vydražená obálka s Červeným Mauritiem byla zaslána 27. září 1847 v rámci hlavního města Port Louis. S největší pravděpodobností obsahoval pozvánku na ples pořádaný manželkou guvernéra Lady Gomm, který se konal 30. září 1847. V roce 1899 jej prodal sám adresát dopisu, jistý pan Adam.
Od té doby známka vystřídala několik majitelů, posledním známým majitelem byl singapurský obchodník Vikram Chand, který známku koupil v roce 2006 za 3 miliony dolarů (64 milionů korun).
Nejvzácnější mince světa se prodala za skoro 400 milionů
Zachovaly se jen tři exempláře vzácné známky. Jeden vlastní britská královna Alžběta II. a druhý je ve filatelistické kolekci Britské knihovny v Londýně. „Ani jeden z nich nelze prodat,“ poznamenal dražitel Christoph Gärtner. Třetí exemplář nyní mění soukromého majitele.
„Dodejme, že v českých rukách, ve sbírce investora, který dosud neodhalil svou identitu, je od roku 2016 ještě zajímavější mauricijský dopis, a to Bombay Cover se dvěma ‚Červenými‘ Post Office,“ uvedl David Kopřiva, člen filatelistického klubu Prestige Philately Club Prague.