Článek
Podle Křečka má celá sbírka nevyčíslitelnou hodnotu. „V současné době je to největší soukromá sbírka na světě. Sbíráme to po celém světě, cestujeme kvůli tomu, spoustu lidí nám kostky i posílá, protože se o nás někde dozví,“ svěřil se Novinkám podnikatel v řeznictví Křeček.
Samotné kostičky Křeček spočítané nemá, modelů má přes šest tisíc a každý den přibývají další. „Jakmile se nám podaří nasbírat třeba tisíc modelů, tak už se sháníme po dalším prostoru, kde bychom to mohli vystavovat,“ řekl sběratel, který první muzeum otevřel v roce 2010 na pražské Národní třídě. V roce 2013 pak v Kutné Hoře, v roce 2014 ve Špindlerově Mlýně a roku 2015 v Liberci. Ke všem městům má majitel velmi blízký osobní vztah.
Stejně tak jeho manželka Lenka. „Naše rodina razí teorii, že kdo si hraje, nezlobí. Takže manžel staví a já se věnuji úklidu. Je to strašný, máme dokonce zabranou celou jednu koupelnu, kde stále sprchuji nové a nové modely, a ty staré také samozřejmě,“ směje se paní Křečková.
Modely staví sám
Lego je pro Křečka jen koníčkem, kterému věnuje volný čas, jenž musí rozprostřít ještě mezi rodinu. Přesto téměř všechny modely staví výhradně sám. „Zhruba z 98 procent to skutečně stavím všechno sám, ty dvě procenta přisuzuji velkým stavbám jako je Karlův most nebo Národní muzeum,“ vysvětlil.
Socha Svobody
V muzeu na Národní třídě stojí největší dílo celé sbírky, Socha Svobody. Má 2,5 metru, váží 200 kilo a stojí bezmála půl miliónu korun. „Tak tu jsem zrovna stavěl já. Má přes 30 tisíc kostek. Stavěl jsem ji měsíc, nedávno jsme ji odhalovali,“ chlubí se vášnivý sběratel a dodává, že nejlepší příběh má ale menší socha Svobody, která je v muzeu ve vitríně. Pro tu rodina Křečkových letěla až do New Yorku, kde jim ji na lodi, která převáží turisty, prodal majitel.