Hlavní obsah

Byly na tom zuby. Tříletá holčička našla 3800 let starý artefakt

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Malá dívka z Izraele byla na vycházce se svou rodinou, když ji na cestě zaujal zvláštní kamínek. Po jeho bližším průzkumu se ukázalo, že jde o přibližně 3800 let starý předmět, jenž sloužil jako pečeť a zároveň jako amulet. Stane se součástí nadcházející výstavy.

Foto: Israel Antiquities Authority

Tříapůlletá Ziv Nicanová našla 3800 let starý artefakt.

Článek

Tříapůlletá Ziv Nicanová se minulý měsíc s rodinou a sestrami vydala na procházku po polní cestě u města Bejt Šemeš, zhruba 40 kilometrů od Jeruzaléma.

Jak už to tak u malých dětí bývá, cestou ji asi příliš nezajímaly půvaby či zajímavosti okolní krajiny, ale spíše sledovala, co se kde válí. A to doslova.

V jednu chvíli ji velmi upoutal kamínek, protože podle jejích vlastních slov „na něm byly zuby“. Když se však tento v dětských očích nesmírně zajímavý nález očistil od hlíny a prachu, ukázalo se, že jde pravděpodobně o nález velmi cenný.

Jak totiž potvrdil Izraelský památkový úřad, jde o staroegyptskou pečeť, která se však nosila jako šperk, takže sloužila i jako amulet. Pochází z doby bronzové a má tvar brouka skarabea, jenž byl ve starém Egyptě symbolem znovuzrození, uvedl s odkazem na izraelské odborníky web The New York Times.

Foto: Israel Antiquities Authority

Tříapůlletá Ziv Nicanová našla 3800 let starý artefakt zpodobňující brouka skarabea.

Na druhou stranu ovšem tento nález není zase až tak překvapivý, protože k němu došlo v oblasti Tel Azeka, kde se podle Bible odehrál střet Davida s Goliášem. Nachází se zde tedy i významné archeologické naleziště. Zvláštní ovšem bylo, že tento starý předmět doslova jen tak ležel na cestě.

Profesor židovské historie na telavivské univerzitě Oded Lipšic, jenž v dané lokalitě vede vykopávky, však pro to má vysvětlení. Již v roce 1898 tam totiž začali kopat britští archeologové, a když skončili, požádal je majitel pozemku, aby vykopanou jámu zase zasypali. Podle Lipšice se tak nové vrstvy dostaly do hloubky, zatímco ty staré zůstaly nahoře.

Profesor také vysvětlil, že předmět s největší pravděpodobností pochází z Egypta, ale patřil zřejmě některému z obyvatel tehdejšího Kanaánu, jenž se v období přibližně kolem roku 1800 před naším letopočtem rozkládal podél pobřeží Levantského moře, tedy zhruba na území dnešní západní Sýrie, Libanonu a Izraele.

Foto: Israel Antiquities Authority

Ziv Nicanová (uprostřed s certifikátem) se sestrami, profesorem Lipšicem (vlevo) a jeho kolegou archeologem Semjonem Gendlerem (vpravo)

Kanaánci i další obyvatelé této oblasti se totiž v té době velice zajímali o vše egyptské a často dováželi nebo i sami napodobovali například i egyptské jídlo, ale zejména styl nejrůznějších předmětů, včetně pečetí, jakou našla malá Ziv.

Podle profesora Lipšice není tento nález kdovíjak zásadní, protože v oblasti se již dříve podobných předmětů našly desítky a některé byly i zachovalejší, ale zdůraznil, že je velmi důležité, že jej rodina odevzdala odborníkům, takže může být uchován a „všichni se z něj mohou těšit“.

A o prázdná slova rozhodně nešlo, protože tento amulet bude součástí nadcházející výstavy kanaánských a egyptských artefaktů v Jeruzalémě. Izraelský památkový úřad pak malé Ziv vedle poděkování udělil také „certifikát vzorné občanky“.

Související témata:
Amulety

Výběr článků

Načítám