Článek
Veverky popelavé, které lze od domácích zrzavých hlodavců snadno odlišit třeba i díky jejich šedé barvě, přivezli ze Severní Ameriky do Británie na konci 19. století majitelé velkých panství jako nový druh pro oživení parků. Veverky ale postupně začaly ohrožovat nejen své anglické příbuzné, ale i některé druhy stromů.
Hlodavci se pohybují zejména po mladých listnatých stromech, poškrábou je, a vytvářejí tak přístupovou cestu pro další škůdce a choroby stromů.
Veverka se opila, když šla na lup zkvašených hrušek
Šedých veverek popelavých dnes v Británii podle odhadů žije 2,7 milionu a jejich počet neustále roste. Jsou větší, silnější a přenášejí virus neštovic, vůči kterému jsou samy imunní.
Těch zrzavých oproti tomu na Britských ostrovech zbývá už jen asi 170 tisíc, většinou ve Skotsku a veverčí neštovice jsou pro ně smrtelné. Veverky obecné známé i z Česka přežívají většinou jen tam, kde se nevyskytují ty šedé. V přežití jim pomáhají i ochránci přírody.
Tradiční způsob regulace populace veverek popelavých je jejich vybíjení. Tito hlodavci se ale rychle rozmnožují a populace se záhy obnovuje. Nově navrhovaný projekt nemá za cíl zvířata zabíjet, ale učinit obě pohlaví neplodnými podáním antikoncepce. Tu chtějí vědci ukrývat do oříškové pomazánky v domečcích, do kterých se dostanou výhradně nepůvodní veverky.
Vědci nyní hledají přesné dávkování
Dávkování antikoncepce je humánnější metoda a ve výsledku bude účinnější, uvedla vedoucí projektu Giovanna Masseiová z britské vládní agentury pro zdraví zvířat a rostlin APHA. Použitá látka přiměje imunitní systém k omezení produkce pohlavních hormonů, což vede k neplodnosti. Účinek je dočasný.
Veverka terorizovala britské město. Za dva dny napadla 18 lidí
Vědci teď hledají přesné dávkování, aby byl efekt dlouhodobý, ale zároveň bezpečný pro použití ve volné přírodě. Vědci antikoncepční domečky testovali v hrabství Yorkshire a ve Walesu, během čtyř dnů se do nich dostalo 70 procent místních šedých veverek. Jediná další zvířata, kterým se podařilo do nich proniknout, byly dvě velmi podnikavé myši, píše BBC.
Vědci teď ještě pracují na architektuře domečku, který by dokázal odlišit veverky obecné a popelavé a umožnil vstup jen těm správným. Jednou z variant je zajištění vstupu pomocí váhy, která by vpustila jen těžší jedince, tedy nepůvodní šedé veverky.