Článek
K jedinečnému nálezu došlo v roce 2019 ve vesnici Ellerby v Severním Yorkshiru. Poklad se nacházel pouhých 15 centimetrů pod podlahou domu, kde manželé už deset let žili. Při opravách objevili pohár ve velikosti plechovky coly, který byl po okraj naplněný mincemi, uvádí server Wales Online.
Po důkladné prohlídce odborníkem se zjistilo, že stáří mincí je datováno mezi léta 1610 a 1727, tedy do období vlády králů Jakuba I. Stuarta, Karla I. Stuarta a Jiřího I. Manželé zkontaktovali londýnskou aukční společnost Spink & Son, jejichž zaměstnanec určil hodnotu nálezu.
A couple who found a stash of gold #coins stretching back more than 400 years are in line for a quarter of a million pound payday. The #hoard of 264 #gold pieces were uncovered while the floor at their North Yorkshire home was being relayed. via Metro https://t.co/nyVSwJDr9g
— American Numismatic (@ANACoins) September 3, 2022
Původ pokladu byl pak vysledován k movité a významné kupecké rodině Fernley-Maistersových z Hullu. Tato rodina obchodovala se železnou rudou, uhlím a dřevem, někteří z jejích členů byli začátkem 18. století také členy britského parlamentu.
Jeden z rekordů
„Jde o fascinující a velmi významný objev. Nález čítá přes 260 mincí, jde o jeden z britských archeologických rekordů,“ uvedl dražitel Gregory Edmund. Doplnil, že manželé nikdy nevyužili detektor kovů, měnili zkrátka podlahu a poklad měli nejprve za elektrický kabel.
Podle zaměstnance aukční společnosti je nicméně záhadou, proč se v 18. století původní majitelé mincí rozhodli své jmění ukrýt, když existovaly banky. Edmund míní, že to poukazuje na složitou ekonomickou situaci té doby.
„Jako specialista na mince si nedokážu vybavit žádný podobný nález. Je pro mě tedy extrémní poctou, že ho můžu zdokumentovat pro budoucí generace,“ doplnil Edmund. Poklad půjde do aukce letos v říjnu.