Článek
Unavený, zarostlý a šťastný pózoval rodák z britského Devonu fotografům, když se po půlnoci z neděle na pondělí místního času dostal do přístavu Cayenne ve Francouzské Guyaně. Na své speciálně upravené lodi jménem Hope dokázal urazit cestu dlouhou více než 5 600 kilometrů a zvládl to za pouhých 36 dní.
„Nikdo by neměl být posuzován podle svého postižení,“ uvedl Spencer pro BBC, která o rekordu informovala.
Britovi museli v roce 2014 lékaři amputovat nohu pod kolenem. Během své vojenské kariéry odsloužil tři turnusy v Afghánistánu a jeden v Iráku, o nohu ho však připravil letící úlomek z vozu, když pomáhal při nehodě na britské dálnici M3.
Na svou vlastní odyseu vyrazil Spencer 9. ledna z portugalského přístavu Portimão. Svou cestu musel na čtyři dni přerušit, když musel na Kanárských ostrovech opravit navigaci, pak už ale plul bez přestávky až do Cayenne.
Nebyla to jeho první cesta
Cesta rozhodně nebyla lehká. Spencer se potýkal s dvanáctimetrovými vlnami i silnou střevní chřipkou. Pohybovat se po vratké lodi je náročné i s oběma nohama, natož s protézou. Podle Spencera to bylo „docela obtížné,“ ale to právě byla pointa celé jeho výpravy.
„Pokud dokážu překonat rekord, rekord stanovený zdravým člověkem, jako handicapovaný... To byl ten důvod, proč jsem to chtěl udělat – dokázat, že nikdo by neměl být definován podle postižení,“ zopakoval šťastný Spencer.
Nebyla to první Spencerova veslařská cesta přes Atlantik. V roce 2016 byl součástí posádky čtyř válečných veteránů, která se stala první posádkou s handicapem, jež Atlantik překonala. Za pozornost stojí, že posádka měla dohromady tři zdravé nohy.