Článek
Vážení žáků není v Británii úplnou novinkou. Britská vláda se k tomuto kroku rozhodla, když se přibývající nadváha britských dětí stala neúnosným trendem, který se navíc s postupem času zhoršoval.
V roce 2019 trpělo nadváhou 20,2 procenta šestiletých dětí, o rok později už to bylo 21 procent. Projekt vážení dětí ovšem vzal za své, když v březnu roku 2020 vstoupila Británie do prvního lockdownu.
Během pandemie Češi přibrali na váze a jsou více ve stresu
Odborníci se obávají, že kombinace domácí výuky, nedostatku sportu či pravidelného cvičení a snazší přístup k jídlu problém zhoršila. Británie se proto rozhodla přistoupit k programu celonárodního vážení dětí, jehož výsledky by měly ukázat, jak si na tom britské děti doopravdy stojí.
Nadváha dostala do nemocnice i britského premiéra
Tam Fry z Národního spolku pro boj s obezitou pro The Independent poznamenal: „Obávám se, že tady máme vážný problém a jeho řešení nepočká, až skončí covid. Jsem šťastný, že se vážení dětí vrací do škol.“
Johnson si vážnost epidemie připustil, až když na něj poradci začali mluvit vulgárně
Podle Frye by se mělo každé dítě vážit alespoň jednou ročně. Podle současného programu jsou přitom děti váženy jen dvakrát během celé docházky na základní škole.
Pro variantu každoročního vážení se přiklání i lídři opozice, podle kterých je obezita zásadním problémem celé Británie.
V létě roku 2020 nabádal britský premiér Boris Johnson spoluobčany, aby začali hubnout, protože by tím mohli pomoci zdravotníkům při příchodu druhé vlny covidu do země.
Přitom sám přiznal, že důvodem, proč byl s covidem hospitalizován, byla jeho nadváha.