Článek
Bolest byla stimulována pomocí zařízení, které vysílalo elektrické signály prostřednictvím polštářků umístěných v oblasti podbřišku. Ty vyvolávaly pocit křečí, který zažívají ženy během menstruace.
„Bolí to. Panebože. Nemůžu stát rovně,“ znělo z úst jednoho zaměstnance. „Teď už chápu, jak pro ženy musí být těžké pracovat a zároveň bojovat s touto bolestí. Je úžasné, jak to dokážou,“ zhodnotil zážitek 26letý Masaya Shibasaki s rukou na břichu.
Společnost Exeo uvedla, že chce vytvořit prostředí, ve kterém by její více než 90% mužská pracovní síla dokázala více podporovat své kolegyně, a to i pokud jde o čerpání menstruační dovolené.
Dvě třetiny britských žen mají problémy v práci kvůli menstruaci, zjistil průzkum
„Doufáme, že ti, kteří dnes zažili menstruační bolesti, se vrátí na své pracoviště a budou mluvit o tom, jak se cítili, a přispějí tak k šíření pochopení,“ řekla pracovnice společnosti Exeo Maki Oguraová.
Podle deníku Independent si přibližně 44 % žen v Japonsku během menstruace nebere volno, ani v případě velkých bolestí. Podniky v Japonsku mají ze zákona povinnost umožnit ženám čerpat menstruační dovolenou. Neexistuje však požadavek, aby toto volno bylo placené. Průzkumy ukázaly, že přibližně polovina zaměstnankyň si ho tak nikdy nevezme.
Za zrodem zařízení simulujícího menstruační bolesti stojí výzkumnice z Nara Women's University v Japonsku. Stroj byl vyvinut společně s vědci z Osaka Heat Cool v roce 2019 a od té doby prošel řadou aktualizací.