Hlavní obsah

Berlínské techno se dostalo na seznam kulturního dědictví UNESCO

Berlín

Organizace UNESCO přidala na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví šest nových položek z Německa a mezi nimi je i berlínská techno scéna. Elektronická hudba v berlínských klubech tím dostala definitivní potvrzení statusu kulturní tradice.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Za uvedením na seznam nehmotného kulturního dědictví stojí podle organizace UNESCO snaha zachovat nejrůznější kulturní tradice. Jak však ukazuje nejen nejnovější zápis, nemusí vždy jít o tradice přímo lidové, ale dostanou se tam i novější položky.

Obecně jde vedle nejrůznějších zvyků, či dokonce až rituálů, také například o tradiční řemesla a umělecké záležitosti, jako jsou hudba, tanec nebo divadlo.

„Zařazení na seznam je dalším milníkem pro berlínskou techno scénu, pro umělce, producenty, provozovatele klubů a organizátory akcí,“ řekl serveru Deutsche Welle Lutz Leichsenring, člen výkonné rady takzvané Clubcommission, což je sdružení berlínských klubů a promotérů.

Česko má další zápis na seznamu UNESCO, ruční výrobu skla

Domácí

„Díky tomuto rozhodnutí bude klubová kultura uznávána jako oblast, která si zaslouží podporu a ochranu,“ raduje se Lutz Leichsenring. Zároveň dodal, že ke vzniku a rozšíření techno kultury významně přispělo například německé uskupení Kraftwerk nebo detroitští Underground Resistance.

Vedle berlínského techna bylo na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO nově uvedeno i pět dalších položek z Německa. Jde o zimní průvod masek v bavorském Kirchseeonu a také zpívání v braniborském městečku Finsterwalde.

A dostaly se tam rovněž tradiční výroba koberců v Hessensku, německá verze cideru, označovaná jako Viez, a také horolezectví v Sasku. Podle Deutsche Welle tak Německo nyní má na seznamu celkem 150 položek.

Francouzská bageta se dostala na seznam kulturního dědictví UNESCO

Koktejl

Výběr článků

Načítám