Článek
Dostal pojmenování Saetta, což v italštině znamená blesk. Podle listu Corriere della Sera odvodili strůjci název od loga karabiníků – červeného blesku, který je vidět například na jejich služebních autech.
Robotický pes se ovládá z tabletu na vzdálenost až 150 metrů. Má čtyři úzké „nohy“ a tmavou „hlavu“, která ovšem neštěká. Dokáže se pohybovat po nepřístupném terénu, který je obtížný i pro běžná pásová či kolová vozidla.
Saetta se vyznačuje vysokou mobilitou včetně chůze po schodech nahoru i dolů. S pomocí moderních laserových a tepelných detekčních systémů umí i mapovat označená místa, upozorňovat na hrozby nebo identifikovat i nejmenší stopy výbušnin, chemických či radioaktivních látek.
S využitím zvláštního ramene dokáže rovněž odstranit nebezpečný materiál včetně nevybuchlé zábavní pyrotechniky, což se bude určitě hodit při nadcházející silvestrovské noci. A využití by mohl mít i ve vojenství – dokáže prý dopravit vojákům zásoby.
Innovare vuol dire anche elevare gli standard di sicurezza per i militari impiegati nei contesti più rischiosi: l’Arma dei #Carabinieri accoglie il cane robot “Saetta”. Il futuro diventa presente! pic.twitter.com/PjvyTg8udS
— Arma dei Carabinieri (@_Carabinieri_) December 19, 2023
„Saetta představuje pro naše aktivity vysokou přidanou hodnotu. Je dalším krokem při výzkumu a využití nových technologií, tak aby se zvýšila kvalita služeb poskytovaných občanům,“ pochvaluje si vedení karabiníků.
Využití prý robotický pes určitě najde i ve Svatém roce 2025, kdy se v Římě a Vatikánu očekávají miliony poutníků. Rozhodně prý ale nenahradí živé služební psy, pouze vypomohou při zvládání nebezpečných situací.
Karabiníci mají postavení strážníků a od roku 2000 jsou samostatnou součástí italských ozbrojených sil vedle pozemního vojska, letectva a námořnictva. Jsou vojensky organizováni a počet mužů a žen v jejich službách činí 110 tisíc.