Článek
BBC oceňuje lehký sarkasmus v metě soutěže "o dvanáct melounů", což je "ovocný protipól" tučné finanční odměně vítězům v právě skončených lidských reality show.
Reportáž pražského zpravodaje BBC přibližuje čtenářům 175kilogramového Richarda, vůdčího samce tlupy, jak s dojemnou otcovskou péčí pomáhá svému ročnímu synovi Mojovi zvládat první neohrabané krůčky, a jemné nuance snahy nově příchozí samičky Kamby o začlenění mezi "starousedlíky". Když ale jde o žrádlo, Richard se stává - v souladu se zákony přírody - sobeckým pánem a vybírá pro sebe ty nejlepší kousky.
"Projekt má dvě stránky," cituje BBC Miroslava Bobka z Českého rozhlasu, duchovního otce nápadu. "První je zábava - je to televizní show s konflikty ve vile a vším dalším. Hlavní je ale výchova diváka," pokračuje Bobek. "Poskytujeme lidem informace o zvířatech, jejich chování a blízkosti nám, lidem."
"Jsou nám tak podobní, jsou to nejlidštější zvířata, a to je zřejmě důvod tak velké obliby gorilí show," dodává v reportáži Pavel Brandl ze zoo.
BBC polemizuje s kritickým názorem Jana Jiráka z mediálních studií UK Praha, který v souvislosti s gorilí show soudí, že TV se podbízí nejnižšímu vkusu průměrného diváka stále novými typy programů, zatímco "staré žánry" a estetično jsou provždy ztraceny. Zvířecí soutěž v ČT je ale po všech stránkách pozitivní, namítá BBC - i kdyby jen tím, že veškerý výnos mobilního hlasování má jít na vybudování gorilí rezervace v Africe.